Antyoksydanty w brokułach mogą pomóc w progerii

Edukacja żywieniowa

Ostatnie badania wykazują, ze jądra komórkowe dzieci chorych na rzadką chorobę, progerię, nie radzą sobie z rozbijaniem i pozbywaniem się wadliwych białek. Ich wyniki sugerują również, że antyoksydanty zawarte w brokułach mogą pobudzać oczyszczanie się organizmu z wadliwych białek, a co za tym idzie, redukować efekty choroby.

Czym jest progeria?

Progeria (z greki „przedwczesna starość”), zwana też syndromem Hutchinsona-Gilforda jest bardzo rzadką chorobą. Pierwsze objawy pojawiają się po ukończeniu przez dziecko pierwszego roku życia i przypominają procesy starzenia się: skóra wiotczeje, włosy wypadają, pojawiają się pierwsze zmarszczki, dziecko nie rośnie i nie przybiera na wadze, opóźnione jest ząbkowanie. Kolejne lata choroby przynoszą dalsze zaburzenia rozwojowe: chorzy są niscy, szczupli, z nieproporcjonalnie wielkimi głowami, o cienkiej, suchej skórze ze znamionami wieku starczego: zmarszczkami i plamami. Nie zachodzi dojrzewanie płciowe.

POLECAMY

Z czasem chorego dopadają choroby charakterystyczne dla osób starszych: artretyzm, nowotwory, choroby układu krążenia. Zmiany chorobowe nie zakłócają rozwoju umysłowego, a dzieci z progerią wykazują czasem ponadprzeciętne zdolności. Każdy rok życia jest równy mniej więcej 7-8 latom zwykłego starzenia się, dlatego osoby chore na syndrom Hutchinsona-Gilforda umierają bardzo młodo.

Choroba może też objawić się podczas pokwitania, a w pełni rozwinąć w po ukończeniu 20 lat. Nazywana jest wtedy zespołem Wernera.

Pobudzić oczyszczanie

Na poziomie komórkowym do progerii prowadzi produkcja przez organizm progerinu. Jest on nieprawidłową wersją białka zwanego laminą A i nie ma żadnej funkcji - dlatego gromadzi się w komórce, doprowadzając do jej szybkiego starzenia.

Po porównaniu komórek chorych na progerię i komórek osób zdrowych okazało się, że zdrowe komórki również produkują progerin, ale w dużo mniejszych ilościach i szybko się go pozbywają. U osób z syndromem Hutchinsona-Gilforda upośledzony jest system odpowiedzialny za oczyszczanie komórek ze zbędnych produktów, co przyczynia się do odkładania się progerinu w jądrach komórki.

Naukowcy z Uniwersytetu Technicznego w Monachium wykorzystali sulforafan do zwiększenia oczyszczania komórek z wadliwych białek. Udało im się w znacznie zredukować ilość progerinu komorkach. Zdaje się, że sulforafan ma też pozytywny wpływ na zachowanie struktury DNA i zapobiega deformacjom jąder komórkowych.

Sulforafan znajdziemy w brokułach, kapuście i brukselce.

Są to dopiero wstępne badania, ale są niewątpliwie krokiem w stronę zrozumienia i leczenia progerii. W przyszłości mogą okazać się pomocne w przeciwdziałaniu starzeniu się.

Agnieszka Muciek-Szewczyk źródło: ScienceNews.pl

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI