120 lat niech żyje, żyje nam

Newsy

Nasz organizm, traktowany odpowiednio, jest w stanie sprawnie działać przez 120 lat. Średnia długość życia w Polsce to nieco powyżej 77 lat. Rozdźwięk między tym, jak długo moglibyśmy żyć, a ile średnio żyjemy, jest olbrzymi. Winni jesteśmy my sami.

Powszechnie uważa się, że najważniejszym czynnikiem warunkującym długość życia są geny. Należy jednak do nich dołożyć kolejny, równie istotny, a może nawet i ważniejszy, element: styl życia. Odpowiednie odżywianie, aktywność ruchowa, higiena psychiczna i fizyczna oraz satysfakcjonujące kontakty społeczne są nie mniej ważne niż uwarunkowania biologiczne. Przestrzegając prostych zasad, jesteśmy w stanie zapewnić sobie dłuższe życie, zabezpieczyć się przed takimi chorobami cywilizacyjnymi jak nowotwory, cukrzyca, otyłość czy miażdżyca. To właśnie te choroby powodują ponad 80% zgonów na świecie. Badanie „Turning back the clock”, przeprowadzone w Kalifornii na ponad piętnastotysięcznej grupie, miało niemal banalne założenia. Uczestniczący w badaniu mieli jeść pięć razy dziennie owoce lub warzywa, nie palić, być aktywnym fizycznie przez minimum dwie i pół godziny w tygodniu, dążyć do utrzymania prawidłowego BMI. Pozytywne efekty zaskoczyły wszystkich - badających i badanych. W ciągu 4 lat od rozpoczęcia badania wśród członków grupy wyraźnie zmniejszyło się niebezpieczeństwo chorób sercowo-naczyniowych i umieralność.

POLECAMY

Odpowiedzią na trapiące nas dziś choroby cywilizacyjne może być dieta MIND, która jest bardziej filozofią jedzenia, stylem życia niż dietą. „Jest łatwa w przygotowaniu i stosowaniu, prosta w założeniach i dająca efekty - jadłospis stworzony według zasad MIND pozwala przeciwdziałać wielu chorobom, opóźnia proces starzenia się i poprawia aktywność umysłową a także przywraca pożądaną sylwetkę i dobre samopoczucie”, mówi Mikołaj Choroszyński, dietetyk i pasjonat żywienia. „Nie ma produktów zakazanych, niektóre po prostu trzeba ograniczyć”, kontynuuje. Dieta MIND to świeże spojrzenie na sposób odżywiania. Bardziej wskazuje kierunek, w którym należy iść, planując zakupy spożywcze, żeby zaspokoić i ciało i umysł.

25 października w sprzedaży pojawi się książka Mikołaja Choroszyńskiego “DIETA MIND. Sposób na długie życie.” To pierwsza w Polsce książka o diecie MIND, zawierająca nie tylko informacje o sposobie żywienia, ale i ponad 70 przepisów na proste dania, zgodne z założeniami sposobu żywienia, napędzającego do działania nie tylko ciało ale i - głównie - umysł.

Do dyspozycji na wywiady, wspólne gotowanie, przygotowanie jadłospisu, rozmowę o żywieniu ciała i ducha jest również autor książki - Mikołaj Choroszyński - psychodietetyk i gastrocoach. Poprzez połączenie wiedzy z zakresu dietetyki osób aktywnych fizycznie oraz psychodietetyki z wieloletnią praktyką w branży żywieniowej jest jedynym w swoim rodzaju specjalistą.

 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI