Dołącz do czytelników
Brak wyników

Edukacja żywieniowa

12 marca 2015

Żurawina naturalnym antybiotykiem i źródłem przeciwutleniaczy

243

POLECAMY

Korzyści płynące ze spożywania żurawiny jest wiele: pomaga w zapobieganiu nowotworom, chorobom serca, cukrzycy i infekcjom bakteryjnym. Tak jak inne jagody - żurawina jest bogata w przeciwutleniacze, co czyni ją wspaniałym środkiem stymulującym układ odpornościowy.

Zalety żurawiny doceniono już dawno: używano jej do farbowania igieł jeżozwierza traktowanych jako część ubioru i biżuteria. Rdzenni Amerykanie korzystali z niej w celach medycznych, takich jak oczyszczanie krwi i żołądka w przypadku gorączki, skurczów żołądka czy ran poporodowych.

Ceni się ją i dziś. Używa się jej w leczeniu różnych dolegliwości ze względu na jej antybiotyczne właściwości. Bogata w proantocyjanidyny, związki przeciwutleniające, zapobiega infekcjom układu moczowego - powstrzymuje bakterie przed wiązaniem się ze ścianami komórkowymi pęcherza moczowego i rozmnażaniem i pozbywa się ich z ciała w czasie oddawania moczu. Badania pokazują, że regularne spożywanie żurawiny może chronić przed nawrotem infekcji dróg moczowych u kobiet w średnim wieku i kobiet w ciąży.

Lek na raka

Udowodniono, że żurawina hamuje rozwój nowotworów dzięki obecności związków polifenolowych. Roślinne związki chemiczne, które można znaleźć w żurawinie, mogą blokować działanie komórek raka, chroniąc przed wymknięciem się spod kontroli ich rozrostu.

Naukowcy mówią o kilku sposobach, w jaki żurawina pokonuje komórki rakowe: jest to hamowanie czynników wywołujących nowotwory takich jak enzymy (np. dekarboksylaza ornityny) oraz inicjowanie zniszczenia komórek raka przez aktywację innych enzymów (np. reduktazy chinonowej).

Dzięki bogactwie przeciwutleniaczy żurawina zmniejsza ryzyko miażdżycy - choroby, w wyniku której tętnice się kurczą i twardnieją w wyniku gromadzenia się cholesterolu, tłuszczu i wapnia. Może to zaburzać przepływ tlenu w organizmie, co skutkuje udarem lub atakiem serca. Związki występujące w żurawinie hamują utlenianie lipoprotein niskiej gęstości i korzystnie wpływa na płytki krwi.

Opracowała: Aleksandra Żyła źródło: ScienceNews.pl  

Przypisy