Dołącz do czytelników
Brak wyników

Zimny ryż ma mniej kalorii

Artykuł | 1 kwietnia 2015 |
313

POLECAMY

Naukowcy ze Sri Lanki znaleźli sposób, żeby uczynić ryż mniej kalorycznym – ugotowali go, dodając olej kokosowy, a następnie chłodzili przez pół dnia przed podaniem. Liczba kalorii spadła o 60%.

Produkty bogate w skrobię takie jak ryż, czy inaczej mówiąc węglowodany, są dobrym źródłem energii. Nasz organizm rozkłada je na cukry proste. Reszta jest magazynowana w ciele i według potrzeb przekształcana w glukozę. Jednak nadwyżka glukozy we krwi może odkładać się jako tłuszcz. Naukowcy przeprowadzili eksperyment, żeby się przekonać, czy można zmodyfikować jedzenie na tyle, by organizm czerpał energię, ale poziom cukru i kalorii był niższy.

Naukowcy z Wielkiej Brytanii udowodnili już, że ugotowanie, a następnie schłodzenie makaronu przyczynia się do mniejszych skoków glukozy. Badacze ze Sri Lanki pokazali, że tak samo jest z ryżem.

Przetestowali 38 odmian ryżu, żeby znaleźć najlepszy sposób na zwiększenie ilości skrobi opornej.

Skrobia oporna

Ten typ skrobi jest bardziej odporny na działanie enzymów rozkładających węglowodany w jelicie, co znaczy, że organizm wchłania jej mniej. Żeby ją uzyskać naukowcy gotowali ryż na wolnym ogniu przez 40 minut, a po wystygnięciu włożyli do lodówki na 12 godzin.

- Chłodzenie jest niezbędne, ponieważ amyloza – rozpuszczalny składnik skrobi – pozostawia granulki podczas żelatynizacji. 12-godzinne chłodzenie prowadzi do stworzenia wiązania węglowego między cząsteczkami amylozy, znajdującymi się na zewnątrz ziaren ryżu, co z kolei przemienienia je w skrobię oporną – mówi Sudhair James.

Dodaje też, że podgrzanie ryżu nie wpłynęło na poziom skrobi opornej.

Naukowcy sprawdzają, które odmiany ryżu najlepiej reagują i czy efekt będzie podobny, jeśli użyje się innych rodzajów olejów roślinnych.

Sarah Coe z British Nutrition Foundation mówi, że skrobia oporna może korzystnie wpływać na zdrowie, jako że poprawia trawienie i zdrowie jelit, pomaga też regulować stężenie cukru we krwi. Dodaje jednak, że potrzebne są dalsze badania w celu identyfikacji ewentualnych skutków zdrowotnych spożywania tego rodzaju ryżu.

Opracowała: Aleksandra Żyła źródło: ScienceNews.pl  

Przypisy