Dołącz do czytelników
Brak wyników

Edukacja żywieniowa

8 marca 2015

Zdrowa dieta i ćwiczenia nie wystarczą w leczeniu otyłości

235

Osoby otyłe często zachęcane są, aby jeść zdrowo i wykonywać ćwiczenia. Ale w artykule opublikowanym niedawno w The Lancet Diabets and Endocrinology eksperci twierdzą, że otyłość jest przewlekłą chorobą, która może być spowodowana przez czynniki biologiczne, co oznacza, że wiele kwestii dotyczącej otyłości nie może być wyleczone za sprawą zdrowej diety i aktywności fizycznej.

POLECAMY

W Stanach Zjednoczonych, około 35% dorosłych i 17% dzieci i młodzieży cierpi na otyłość. Zarówno Amerykańskie Centrum Kontroli Chorób i Prewencji (CDC) oraz Narodowego Instytutu Zdrowia (NIH) powołują się na zdrową dietę i ćwiczenia fizyczne jako główny czynnik w kierunku zwalczania otyłości. Ale czy to naprawdę takie proste?

W swoim artykule, eksperci stwierdzają, że podczas gdy zdrowa dieta i ćwiczenia mogą pomóc osobom otyłym schudnąć w krótkim czasie, w ostateczności w około 80-95% przypadków osoby otyłe wracają do poprzedniej wagi.

Badacze wyjaśniają, że jest to spowodowane tym, że zmniejszone spożycie kalorii może aktywować rodzaj biologicznej obrony strat tłuszczowych, które zachęca organizm do przebywania w większej masie.

Autorzy mówią, że w XXI wieku gdzie produkty wysokokaloryczne i wysokotłuszczowe są  normą, aktywność fizyczna jest niska.

Dr. Ochner dodaje: - Mimo, że zmiana stylu życia może spowodować trwałą utratę masy ciała u osób z nadwagą, u osób z przewlekłą otyłością, masa ciała wydaje się być biologicznie uwarunkowana. Niewiele osób trwale kiedykolwiek naprawdę wyleczyło się z otyłości. Te osoby biologicznie bardzo różnią się od osób w tym samym wieku, tej samej płci i masy ciała, które nigdy nie miały do czynienia z otyłością.

W celu rozwiązania problemu otyłości, dr Ochner mówi, że warunkiem koniecznym musi być uznanie otyłości za przewlekłą i odporną na leczenie chorobę, dodając, że ignorowanie dyplomowych czynników biologicznych, mogło by spowodować dalszą niezdolnością do skutecznego leczenia otyłości i przedwczesnej śmierci milionów osób każdego roku.

źródło: ScienceNews.pl  

Przypisy