Dołącz do czytelników
Brak wyników

Edukacja żywieniowa

10 marca 2015

Wysokokaloryczne śniadania metodą walki z cukrzycą typu 2?

231

POLECAMY

Cierpiący na cukrzycę typu 2, którzy jedzą śniadania o wysokiej zawartości kalorii i niskoenergetyczne kolacje, mogą lepiej kontrolować zawartość cukru we krwi, informuje „Diabetologia”- magazyn wydawany przez Europejskie Stowarzyszenie Badań nad Cukrzycą.

Eksperyment

Grupa naukowców, zaangażowała do badania 18 osób (10 mężczyzn i 8 kobiet) w wieku 30-70 lat, które chorują na cukrzycę typu 2 nie dłużej niż 10 lat. Podzielono ich losowo na grupę B i grupę D, które przez tydzień miały stosować dietę, zawierającą tyle samo kalorii, ale różniącą się sposobem ich rozłożenia w ciągu dnia. Grupa B na śniadanie spożywała 704 kcal, na obiad 603 kcal, a na kolację 205 kcal. W grupie D wartość energetyczna obiadu była taka sama, ale zamieniono kaloryczność śniadania z kalorycznością kolacji.

Na bardziej obfity posiłek serwowano mleko, tuńczyka, batonik Muesli, jogurt z płatkami oraz jajecznicę, a na mniejszy kawę, sałatkę, ser mozarella oraz kawałki piersi z indyka. Ustalono także jednakowe dla wszystkich godziny posiłków, które sami przygotowywali sobie w domu. Siódmego dnia eksperymentu, wszystkich uczestniczących zebrano w klinice i badano próbki ich krwi przed śniadaniem oraz 15, 30, 60, 90, 120, 150 i 180 minut po każdym posiłku. Sprawdzano poziom insuliny, stężenia glukozy, c- peptydu i hormonu GLP-1. Po dwóch tygodniach pacjenci zamienili się grupami i przeprowadzono badania jeszcze raz, w takiej samej formie.

Zaskakujące wyniki

Profesor Jakubowicz, która jest jednym z naukowców pracujących nad tym badaniem, stwierdza, iż wyniki pokazały jak spożycie większej energii na śniadanie, wpływa na ogólne zmniejszenie się poziomu glukozy we krwi. Jej stężenie u pacjentów z grupy B było aż o 21%- 25% niższe. Wraz ze spadkiem cukru, o 23% wzrósł poziom insuliny oraz podniosła się wartość c- peptydu i hormonu GLP-1. Może być to wynikiem „regulacji zegara”, która rankiem zwiększa wydzielanie insuliny i wyzwala reakcje komórek beta.

Badania pokazały, że bez zmiany wartości energetycznej posiłków, a jedynie odpowiednim rozłożeniem ich w codziennym menu, można wpływać na poprawę salda glukozy i zapobiegać powikłaniom cukrzycy. Istnieje zatem dowód na to, że odpowiednia dieta pozwala chorym na cukrzycę typu 2, kontrolować metabolizm i zapobiegać występowaniu powikłań.

Opracowała: Natalia Kocoń źródło: ScienceNews.pl

Przypisy