Dołącz do czytelników
Brak wyników

Edukacja żywieniowa

29 grudnia 2014

Wysoki poziom selenu zmniejsza ryzyko zachorowania na raka odbytu

255

W International Journal of Cancer zostały opublikowane wyniki najnowszych badań dotyczących tej zależności. Selen można znaleźć np. w orzechach brazylijskich, skorupiakach, czerwonym mięsie i podrobach.

POLECAMY

Odgrywa on ważną rolę w reprodukcji, metabolizmie hormonów tarczycy, syntezie DNA oraz chroni przed utlenianiem oraz infekcjami. Niskie spożycie selenu wiąże się ze spadkiem odporności, obniżeniem procesów poznawczych oraz przedwczesną śmiercią. Zalecana dawka selenu to 55mcg (mikrogramów) dziennie dla osoby powyżej 14. roku życia.

Naukowcy z Uniwersytetu w Newcastle, Międzynarodowej Agencji Badania Raka oraz Królewskiej Akademii Chirurgów w Irlandii zbadali próbki krwi, dietę oraz styl życia ponad 520 000 osób z 10 krajów Europy Zachodniej. Odkryli, że wysoki poziom selenu jest powiązany z niższą zachorowalnością na raka odbytu.

Prof. John Hesketh z Uniwersytetu w Newcastle uważa, że ludzie stają się mniej zainteresowani powiązaniem pomiędzy zażywaniem selenu i spadkiem ryzyka zachorowania na raka z powodu zróżnicowanych rezultatów poprzednich badań oraz faktem, że zbyt wysoki poziom selenu może powodować poważne efekty uboczne.

Na przykład w 2012 r. badania w The Lancet wykazały, że podczas gdy osoby z niskim poziomem selenu we krwi mogą doświadczyć korzyści z przyjmowania tego pierwiastka, osoby z prawidłowym poziomem selenu, które zaczną przyjmować ten suplement, są narażone na rozwój cukrzycy typu 2.

Profesor John Hesketh z Newcastle University dostarcza silnego argumentu za podjęciem badań na szeroką skalę w Europie: - Wyniki naszych badań potwierdzają rolę selenu w prewencji raka odbytu, ale musi to być zrównoważone ostrożnością związaną ryzykiem wystąpienia potencjalnych efektów toksycznych. W przypadku selenu trudność polega na tym, że istnieje cienka granica pomiędzy poziomami, które uchodzą za optymalne oraz tymi, które mogą być toksyczne.

- Nasze badania ujawniają powiązanie pomiędzy wyższym poziomem selenu i spadkiem ryzyka raka odbytu oraz sugeruje, że zwiększenie przyjmowania tego pierwiastka może zmniejszyć ryzyko tej choroby - dodaje.

Zuzanna Kućma źródło: ScienceNews.pl  

Przypisy