Dołącz do czytelników
Brak wyników

Edukacja żywieniowa

20 kwietnia 2015

Witamina D lekiem na depresję u puszystych kobiet z PCOS?

291

Naukowcy odkryli nieznany wcześniej związek między witaminą D i depresją u kobiet z zespołem policystycznych jajników (PCOS) mających nadwagę. Wyniki tych badań zostały opublikowane w czasopiśmie Gynecological Endocrinolog

POLECAMY

W badaniu prowadzonym przez dr Lisę Moran z University of Adelaide Research naukowcy przyjrzeli się relacji między witaminą D i PCOS. Odkryli, że PCOS sam w sobie nie jest związany z niedoborem witaminy D, ale że niedobór witaminy D jest powszechnie spotykany u kobiet z nadwagą. Dr Moran mówi, że po raz pierwszy naukowcy przyjrzeli się interakcji pomiędzy witaminą D, chorobami zapalnymi i nastrojem u kobiet z PCOS.

Na zespół policytycznych jajników cierpi około 21% kobiet w wieku reprodukcyjnym. - Depresja, lęk, choroby zapalne są częstymi skutkami u kobiet z tym schorzeniem, natomiast niedobór witaminy D jest związany z zaburzeniami nastroju i stanami zapalnymi w populacji ogólnej. Chcieliśmy więc zbadać zależność między brakiem witaminy D a PCOS – powiedziała dr Morgan.

Autorka badania stwierdziła, że zespół policystycznych jajników nie jest związany z niedoborem witaminy D. - Okazało się, że istnieje związek między poziomem witaminy D a depresją i stanami zapalnymi u kobiet z nadwagą, niezależnie czy mają PSOC czy nie – precyzuje dr Morgan.

Dr Moran powiedziała, że te ustalenia potwierdzają, że wymagane są dalsze badania w leczeniu depresji suplementami z witaminą D, zwłaszcza u kobiet z PCOS. - Konieczne są dalsze badania nad związkiem między witaminą D, a stanami zapalnymi i depresją w celu opracowania najlepszych środków zapobiegania i leczenia - powiedziała.

źródło: ScienceNews.pl  

Przypisy