Dołącz do czytelników
Brak wyników

Najnowsze doniesienia dietetyczno-farmaceutyczne

30 czerwca 2021

NR 3 (Czerwiec 2021)

Wiadomości dietetyczno-farmaceutyczne

0 366

Substancje bioaktywne jadalnych kwiatów otwierają nowy rozdział żywności funkcjonalnej

Zapotrzebowanie na bardziej atrakcyjną i wysokiej jakości żywność wzrasta z każdym dniem. 

Rosnące zainteresowanie żywnością funkcjonalną i nutraceutykami skutkuje poszukiwaniem alternatywnych form produktów spożywczych mających pozytywny wpływ na zdrowie, ale i samopoczucie człowieka. Naukowcy z Indii wskazują więc na jadalne kwiaty jako możliwe do szerszego wykorzystania w produkcji żywności funkcjonalnej. Kwiaty, uznane za nietrujące, nadają każdej potrawie nowy kolor, konsystencję i świeżość, a oprócz tego są źródłem substancji bioaktywnych. Za prozdrowotne działanie jadalnych kwiatów odpowiadają różne związki biologicznie czynne, takie jak flawonoidy, antocyjany, karotenoidy i fenole. Przywołane w publikacji doniesienia dotyczące składu odżywczego i potencjalnych korzyści zdrowotnych jadalnych kwiatów potwierdzają słuszność wykorzystania ich w codziennej diecie. Niemniej jednak autorzy podkreślają, że ze względu na krótki okres kwitnienia większość kwiatów jest spożywana przez miejscową ludność i ogranicza się do wykorzystania sezonowego. Podjęto niewiele prób wykorzystania jadalnych kwiatów na większą skalę. W tym celu autorzy przedstawili prace badawcze nad kwiatami jadalnymi obejmujące różne gatunki kwiatów, różniące się składem odżywczym i fitochemicznym, korzyściami zdrowotnymi, tradycyjnym zastosowaniem czy funkcjonalnością. Przywołane w przeglądzie kwiaty z podziałem ich pochodzenia i zastosowania obejmują również gatunki rosnące w Polsce, jak np. fiołek ogrodowy, nagietek lekarski czy wyżlin większy zwany potocznie lwią paszczą. Wskazuje się na potencjał produktów spożywczych zawierających jadalne kwiaty, nie tylko ze względu na możliwe oddziaływanie ponadodżywcze, ale także w ujęciu marketingowym.

P. Kumaria, Ujala, B. Bhargava. Phytochemicals from edible flowers: Opening a new arena for healthy lifestyle. Journal of Functional Foods, Vol. 78, March 2021, 104375, https://doi.org/10.1016/j.jff.2021.104375.

Neuroprotekcyjne właściwości kawy

Kawa jest jednym z najczęściej spożywanych napojów na świecie i jest szczególnie ceniona ze względu na jej właściwości organoleptyczne, a także działanie pobudzające.

Autorzy przywołanego przeglądu wskazują na potencjalne korzyś...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Roczną prenumeratę dwumiesięcznika Food Forum w wersji papierowej lub cyfrowej,
  • Nielimitowany dostęp do pełnego archiwum czasopisma,
  • Możliwość udziału w cyklicznych Konsultacjach Dietetycznych Online,
  • Specjalne dodatki do czasopisma: Food Forum CASEBOOK...
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy