Dołącz do czytelników
Brak wyników

Newsy

18 grudnia 2020

Tłuszcz shea – prawdy i mity

205

Nazwa shea przebojem wdarła się w ostatnich latach na etykiety żywności i kosmetyków. Popularne jest zwłaszcza masło, natomiast olej shea dopiero znajduje szersze zastosowanie w przemyśle spożywczym. Dlaczego tak późno odkryty został ten naturalny surowiec, który posiada prawie same zalety?  Odpowiedź na to pytanie wskazuje jednocześnie jeden z jego walorów.

Tłuszcz shea to olej wytłaczany z owoców wyjątkowego drzewa – rosnącego w Afryce Subsaharyjskiej masłowca Parka. Od stuleci wykorzystywany jest przez rdzenną ludność środkowej Afryki, gdzie drzewa masłowca – traktowane jako „święte drzewa” – dają owoce, przerabiane następnie na olej lub masło.

POLECAMY

Tłuszcz shea jest zatem produktem organicznym. Drzewa masłowca Parka rosną tylko w sposób naturalny, a jego owoce zbiera się z dojrzałych, dziko rosnących roślin. Do tego zbiór i przerób (prowadzone jedynie przez kobiety) odbywa się w sposób tradycyjny, co umożliwia dodania popularnego określenia produktu „fair trade”. Te zalety to jednak jednocześnie minus tego owocu. Zbiory uzależnione są od zmiennych i często nieprzewidywalnych czynników jak pogoda, konflikty etniczne czy spory terytorialne. Rosnące światowe zainteresowanie tym surowcem napędza działania pośredników i spekulantów, którzy windują i tak stosunkowo wysoką cenę tłuszczu shea. Nie bez znaczenia jest też fakt, że duży popyt jest wynikiem traktowania tego produktu jako alternatywy tłuszczu kakaowego, a cena miazgi kakaowca rośnie od wielu lat.

Dlaczego zatem surowiec, którego cena na rynkach światowych jest  kilkukrotnie wyższa niż np. oleju palmowego, budzi tak szerokie zainteresowanie? Istotnym jest, że tłuszcz z owoców masłowca zawiera w sobie, oprócz dobrze przyswajalnych kwasów oleinowych i stearynowych, duże ilości fitosteroli odpowiedzialnych w ludzkim organizmie m.in. za redukcję złego cholesterolu. Jest to więc czysty tłuszcz roślinny, w pełni naturalny. Oczyszczony i przygotowany do produkcji przemysłowej spełnia oczekiwania również tych klientów, którzy do swojej produkcji poszukują frakcji proszkowych.

Produkowany przez niemiecką firmę Juchem Food Ingredients tłuszcz w proszku Shea/Kokos Mix 45 LT jest 100% nieutwardzoną, niskotransową mieszaniną tłuszczu shea i tłuszczu kokosowego. Produkt ten jest neutralny smakowo i pozbawiony – często spotykanego w tłuszczach roślinnych – zapachu. Firma Kaczmarek-Komponenty jest wyłącznym dystrybutorem tego produktu na polskim rynku.

Marek Bartkowiak

Dyrektor ds. Eksportu i Sprzedaży

Kaczmarek-Komponenty

Przypisy