Dołącz do czytelników
Brak wyników

Edukacja żywieniowa

17 listopada 2014

Tajemnica zielonej herbaty odkryta

304

Od wielu lat zielona herbata uchodzi za skuteczny środek do walki z tłuszczem. Naukowcy w końcu znaleźli odpowiedź na pytanie dlaczego tak się dzieje.

POLECAMY

Co roku Amerykanie wydają ponad 35 milionów na różnego rodzaju suplementy diety wspierające odchudzanie. Mają w czym przebierać – na rynku dostępne są magiczne tabletki, a nawet odchudzająca biżuteria, którą wystarczy nosić, by schudnąć. Reputacja zielonej herbaty, jako środka wspierającego odchudzenie, jest jednak całkiem uzasadniona. Według naukowców odchudzające właściwości zielonej herbaty wynikają z zawartości związku nazywanego ECGC.

Niezwykła katechina

ECGC to rodzaj katechiny, antyoksydant, występujący przede wszystkim w zielonej herbacie, ale w mniejszych ilościach także w czekoladzie i czerwonym winie. ECGC, jako antyoksydant, łagodzi stres oraz opóźnia proces starzenia się komórek.

ECGC wspomaga odchudzanie, bo przyspiesza proces spalania tłuszczu. Co więcej, nie dopuszcza do spadku poziomu noradrenaliny, która odpowiada za uczucie sytości. Kiedy noradrenalina spada, czujemy się głodni. Dzięki zielonej herbacie, uczucie sytości może trwać dłużej.

Działanie ECGC przetestowano już na zwierzętach. Myszy, którym podawano tłuste jedzenie i suplement zawierający ECGC przytyły mniej, niż zwierzęta, którym nie aplikowało katechiny. ECGC może także powodować, że nasze komórki nie wchłaniają przyjmowanego przez nas tłuszczu.

Zielona herbata a kofeina

Zielona herbata zawiera kofeinę, dlatego też niektórzy wątpią w niezwykłe właściwości zielonej herbaty i ECGC. Wyniki badań opublikowanych w czasopiśmie American Journal of Clinical Nutrition rozwiewają te wątpliwości. Jednej grupie myszy podawano ekstrakt z zielonej herbaty, drugiej grupie- kofeinę. Okazało się, że myszy, którym zaaplikowano ekstrakt z zielonej herbaty szybciej spalały tłuszcz. Tajemnicą sukcesu zielonej herbaty jest zatem ECGC, a nie kofeina.

Warto jednak pamiętać, że nie wystarczy kupić zieloną herbatę. Należy zadbać o wybór dobrej, renomowanej firmy, która starannie selekcjonuje wykorzystywane liście.

Gabriela Będkowska

źródło: ScienceNews.pl

Przypisy