Dołącz do czytelników
Brak wyników

Edukacja żywieniowa

13 listopada 2014

Substytut krwi w burakach cukrowych?

0 264

Białko, które znajduje się w burakach cukrowych, może być wykorzystywane jako substytut krwi podczas jej niedoboru, informują szwedzcy naukowcy. Według naukowców białko w burakach cukrowych wykazuje zdolność do transportowania tlenu we krwi. Białko działa w podobny sposób jak ludzka hemoglobina.

POLECAMY

Nie tylko cukier

Naukowcy pracują nad sposobem wykorzystania białka w ludzkim organizmie tak, by nie zostało odrzucone przez tkanki. Lekarze potwierdzają, że wyniki ich badań powinny być gotowe w przeciągu trzech lat. Brytyjski naukowiec komentując badania Szwedów, powiedział, że są one ekscytujące, ale upłynie dużo czasu, zanim ich efekty będą wykorzystywane w leczeniu pacjentów.

Transfuzja krwi pomaga rannym w wypadkach, którzy utracili dużo własnej krwi, a także pacjentom zmagającym się z przewlekłymi chorobami hematologicznymi lub nowotworami.

Prace szwedzkich naukowców opierają się na wcześniejszych badaniach, których wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie Plant & Cell Physiology. Buraki cukrowe mają przede wszystkim komercyjne zastosowanie – wyrabia się z nich cukier spożywczy.

Doktor Nelida Leiva z Uniwersytetu Lund, która prowadziła badania, wyjaśnia, że białko zawarte w burakach cukrowych działa bardzo podobnie jak hemoglobina. Dodaje, że dalsze badania można poprowadzić w dwóch kierunkach. Białko może być aplikowane pacjentom albo można z niego preparować hemoglobinę.

- Szpitale na całym świecie uskarżają się na niedobory krwi. Bardzo byśmy chcieli znaleźć skuteczne rozwiązanie tego problemu - mówi profesor Leif Bulow z Uniwersytetu Lund.

Dalsze badania

W następnej kolejności lekarze chcą sprawdzić, czy hemoglobina z białka buraków cukrowych zostanie zaakceptowana przez organizmy świnek morskich, a potem ludzkie komórki.

- Szwedzcy naukowcy przeprowadzili naprawdę fascynujące badania, o wyjątkowo obiecujących wynikach. Chociaż od lat wiadomo, że białka buraków cukrowych mają wiele podobnych cech do ludzkiej hemoglobiny, badania szwedzkich lekarzy to świetny dowód, że nie powinniśmy się bać wykorzystywać ich w procesach fizjologicznych - mówi profesor Denis Murphy z Uniwersytetu South Wales.

Gabriela Będkowska

źródło: ScienceNews.pl

Przypisy