Spraw, aby głos zwierząt był w Europie lepiej słyszalny

Podpisz petycję w sprawie powołania unijnego Komisarza ds. Dobrostanu Zwierząt

Newsy

Humane Society International (HSI) - największa prozwierzęca organizacja na świecie - wesprze projekt poprawy dobrostanu zwierząt w Unii Europejskiej. Mowa o #EUforAnimals, międzynarodowej kampanii, która ma na celu systemową zmianę w zakresie obowiązków wobec zwierząt.

Głównym postulatem organizacji zrzeszonych w projekcie #EUforAnimals jest powołanie unijnego komisarza ds. dobrostanu zwierząt. Na stronie kampanii znajduje się petycja, którą można podpisać, żeby wyrazić poparcie dla utworzenia tego stanowiska. Autorzy petycji domagają się, aby dobrostanowi zwierząt nadano większe znaczenie przez wyraźne określenie ​​odpowiedzialności za te kwestie w nazwie odpowiedniej dyrekcji generalnej i stanowiska właściwego komisarza UE. W obecnym kontekście byłby to komisarz odpowiedzialny za „zdrowie, bezpieczeństwo żywności i dobrostan zwierząt”.

Zdaniem organizacji, stworzenie stanowiska komisarza ds. dobrostanu zwierząt jest konieczne, ponieważ obecne przepisy nie chronią zwierząt w sposób wystarczający i odpowiadający wartościom Europejek i Europejczyków. Ale również dlatego interes zwierząt przegrywa z reguły z interesem niektórych branż.

POLECAMY

Inicjatorem kampanii #EUforAnimals jest belgijska organizacja GAIA. Działające w Polsce organizacje, które zaangażowały się w ogólnoeuropejski postulat to HSI, Green REV, Fundacja Viva! oraz Otwarte Ramiona.

Humane Society International, które zdecydowało się poprzeć postulat #EUforAnimals to międzynarodowa organizacja założona w 1991 roku. HSI w ramach swojej działalności ściśle współpracuje z instytucjami publicznymi, lokalnymi społecznościami i organizacjami pozarządowymi w wielu krajach w zakresie międzynarodowych traktatów i umów o wolnym handlu, prowadząc briefingi i pomagając w tworzeniu ustawodawstwa i regulacji dotyczących dobrostanu zwierząt. Na czele polskiego oddziału stoi prawniczka, Iga Głażewska. Jako dyrektor krajowy HSI odpowiada za szereg programów dotyczących dobrostanu zwierząt w Polsce.

Petycję za powołaniem unijnego komisarza ds. dobrostanu zwierząt można podpisać pod adresem: https://www.euforanimals.eu/pl

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI