Spożywanie owoców i warzyw ma wpływ na zdrowie psychiczne

Edukacja żywieniowa

Większość z nas wie, że jedzenie owoców i warzyw jest dobre dla naszego zdrowia fizycznego. Jednak nowe badania opublikowane w BMJ sugerują, że spożywanie pięć porcji na dzień związane z lepszym samopoczuciem psychicznym.

POLECAMY

Wcześniejsze badania sugerowały, że spożywanie pięciu porcji owoców i warzyw dziennie jest optymalną ilością do zmniejszenia ryzyka zgonu z jakiejkolwiek przyczyny, co jest sprzeczne z innymi badaniami, które sugerowały, że należy jeść siedem porcji owoców i warzyw dziennie.

Naukowcy wykorzystali dane z Badania Zdrowia w Anglii prowadzone przez dr Saverio Stranges z Uniwersytetu Warwick Medical School w Wielkiej Brytanii, które obejmowała prawie 14 tys. dorosłych powyżej 16. roku życia.

Badanie to zbiera szczegółowe informacje na temat zdrowia psychicznego i fizycznego uczestników, a także ich zachowań zdrowotnych, demografii i cech społeczno-ekonomicznych. Ponadto, zespół ocenia psychiczne samopoczucia uczestników.

Ogólnie rzecz biorąc, naukowcy odkryli, że wysokie i niskie samopoczucie psychiczne było zazwyczaj związane z ilością owoców i warzyw w diecie uczestników.

- Dane sugerują, że im wyższe spożycie owoców i warzyw przez daną osobę, tym mniejsza szansa na posiadanie niskiego samopoczucia - mówi dr Stranges.

źródło: ScienceNews.pl  

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI