Dołącz do czytelników
Brak wyników

Edukacja żywieniowa

26 stycznia 2015

Sok z buraków obniża ciśnienie krwi

0 668

Jedna szklanka soku z buraków dziennie wystarczy, aby znacznie obniżyć ciśnienie u pacjentów z wysokim ciśnieniem krwi. Naukowcy publikują swoje wyniki w czasopiśmie Hypertension. Badanie zostało przeprowadzone na Queen Mary University of London (QMUL) w Wielkiej Brytanii, a sfinansowała je British Heart Foundation.

Badanie opiera się na poprzednich wynikach analiz przeprowadzonych przez ten zespół i sugeruje, że codzienne picie szklanki soku z buraków może obniżać ciśnienie krwi u osób z nadciśnieniem tętniczym -  nawet u tych pacjentów, u których wysokie ciśnienie krwi nie było wcześniej kontrolowane.

Burak zawiera wysoki poziom nieorganicznego azotanu. W organizmie ludzkim nieorganiczne azotany przekształcają się w tlenek azotu, który rozluźnia i rozszerza naczynia krwionośne.

W badaniu, Amrita Ahluwalia, profesor farmakologii naczyń w QMUL i jej zespół zwerbowali 64 pacjentów w wieku 18-85 lat. Połowa pacjentów stosowała leki na wysokie ciśnienie przepisane przez lekarza, ale nie udało się im osiągnąć docelowego ciśnienia tętniczego krwi, a reszta została zdiagnozowana z wysokim ciśnieniem krwi, ale nie zostały podjęte kroki w kierunku leczenia.

Jedna grupa spożywała codziennie szklankę (250 ml lub około 8,5 uncji) soku z buraków, druga również wypijała sok z buraków, jednak nie zawierał w sobie azotanów (placebo).

Pacjenci spożywali sok przez 4 tygodnie, ale byli obserwowani 2 tygodnie przed i 2 tygodnie po badaniu, co daje łączny okres badania 8 tygodni.

W ciągu 4 tygodni, u pacjentów, którzy pili sok z buraków zawierający nieorganiczny azotan, wystąpił spadek ciśnienia krwi 8/4 mmHg. Nie było żadnych zmian w ciśnieniu krwi, funkcji naczyń krwionośnych i sztywności tętnic w grupie placebo (którego sok z buraków nie zawierał azotanu) w okresie badania.

W podsumowaniu czytamy: "Wyniki te wskazują na rolę azotanu w diecie, jako przystępnej, łatwo dostępnej metody leczenia wspomagającej pacjentów z nadciśnieniem tętniczym."

Opracowała: Agnieszka Witek źródło: ScienceNews.pl  

Przypisy