Sok grejpfrutowy chroni przed zwiększeniem masy ciała oraz przed cukrzycą

Edukacja żywieniowa

Nowe badania przeprowadzone przez naukowców na Uniwersytecie Kalifornijskim sugerują, że sok grejpfrutowy może zastąpić Metforminę – lek stosowany w leczeniu cukrzycy typu 2. Owoce mogą być przydatne w zapobieganiu przybieraniu na wadze, a także zmniejszeniu poziomu glukozy we krwi.

POLECAMY

Naukowcy badali związek między spożyciem grejpfruta i przyrostem masy ciała u myszy. U myszy, u których zastosowano dietę wysokotłuszczową odnotowano 18% mniejszy przyrost masy, podczas picia soku grejpfrutowego, w porównaniu z grupą myszy konsumujących tylko wodę. Jeszcze bardziej interesujące jest to, że myszy, które piły sok grejpfrutowy miały polepszony poziom glukozy, insuliny i tłuszczu nazywanego trójglicerydami - w porównaniu z myszami spożywającymi wodę.

- Istnieje wiele aktywnych związków w soku grejpfrutowym, jednak nie zawsze rozumiemy, jak te wszystkie związki działają - mówi Andreas Stahl. Naukowy przyznają, że ostatnie badania zostały sfinansowane przez kalifornijską spółdzielnię plantacyjną grejpfrutów, jednak zaznaczają, że nie miało to żadnego wpływu na wyniki doświadczenia.

Aby osiągnąć zamierzony cel, naukowcy podzielili myszy na sześć grup, w tym na grupę kontrolną, która piła tylko wodę. Myszy pijące sok grejpfrutowy otrzymały miksturę rozcieńczoną z wodą w różnych stężeniach i lekko słodzoną sacharyną, aby zneutralizować goryczkowy smak grejpfruta.

Glukoza i sztuczne środki słodzące zostały dodane do wody pitnej w grupie kontrolnej, więc jego zawartość kalorii i sacharyny były równe z tymi, które były w soku.

Myszy, które spożywały potrawy z wysoką zawartości tłuszczu i piły rozcieńczony sok grejpfrutowy, nie straciły na wadze więcej niż ich odpowiedniki kontrolne; miały także 13 do 17 procentowy spadek poziomu glukozy we krwi, jak również trzykrotne zmniejszenie poziomu insuliny.

Jedna grupa myszy otrzymała naringina, bioaktywny związek , który daje im gorzki smak grejpfruta i został połączony z utratą wagi , a inna metforminę, lek zmniejszający stężenie glukozy stosowany w leczeniu cukrzycy typu 2 .

- Sok grejpfrutowy obniżona poziom glukozy we krwi w tym samym stopniu jak metformina - powiedział Napoli , profesor i przewodniczący nauk żywieniowych i toksykologii. - Oznacza to, że naturalny napój owocowy obniża poziom glukozy równie skutecznie jak lek na receptę.

Naukowcy podejrzewają, że choć naringina pomaga obniżyć poziom glukozy we krwi, jest jakiś inny składnik grejpfruta, który przyczynia się do utraty wagi, ponieważ myszy w grupie diety o wysokiej zawartości tłuszczu , które otrzymały naringina miały niższy poziom glukozy, ale nie wykazywały różnicy w wadze.

źródło: ScienceNews.pl

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI