Dołącz do czytelników
Brak wyników

Edukacja żywieniowa

16 lutego 2015

Składnik zielonej herbaty może pomóc w zabijaniu komórek nowotworowych jamy ustnej

0 338

Według naukowców żywności Penn State, związki w zielonej herbacie mogą uruchomić cykl, który zabijają komórki raka jamy ustnej, nie szkodząc przy tym zdrowym komórkom. Wcześniejsze badania wykazały, że jeden ze związków (EGCG) znajdujący się w zielonej herbacie, zabija komórki nowotworowe jamy ustnej, bez uszczerbku dla zdrowia dobrych komórek. Badania wskazują, że EGCG może inicjować proces w mitochondriach, który prowadzi do śmierci nowotworowych komórek.

- Wygląda na to, że  EGCG powoduje powstawanie reaktywnych form tlenu w komórkach nowotworowych, które uszkadzają mitochondria - powiedział Lambert. EGCG nie powoduje reakcji w normalnych komórkach. W rzeczywistości okazało się, że mogą one zwiększyć możliwości obronne komórek.

W badaniu przebadano normalne komórki doustne z komórkami raka jamy ustnej w celu określenia, jak EGCG działa na komórki nowotworowe. - Zrobiliśmy również dużo zdjęć, używając barwników fluorescencyjnych, które mierzą funkcjonowanie mitochondriów i stres oksydacyjny, aby zobaczyć, jak to wszystko się rozwija - powiedział Lambert. Badacze stwierdzili, że białko zwane sirtuiną 3- SIRT3- ma kluczowe znaczenie dla procesu.

- Odgrywa ono ważną rolę w funkcji mitochondriów oraz w odpowiedzi antyutleniaczy, w wielu tkankach organizmu, także na to, że EGCG może wybiórczo wpływać na aktywność Sirtuin 3 w komórkach raka - powiedział Lambert. Badanie opiera się na wcześniejszych badaniach na temat EGCG na wpływ raka jamy ustnej, choroby, która zabija ponad 8000 osób w Stanach Zjednoczonych każdego roku. Lambert powiedział, że następnym krokiem będzie zbadanie mechanizmu zwierząt. Jeśli te testy i badania kliniczne są skuteczne, naukowcy mają nadzieję na stworzenie terapii przeciwnowotworowych, które są tak skuteczne, jak obecne metody leczenia bez szkodliwych skutków ubocznych.

źródło: ScienceNews.pl  

Przypisy