Dołącz do czytelników
Brak wyników

Edukacja żywieniowa

26 marca 2015

Ryzyko raka o 40% większe u kobiet otyłych

0 379

Otyłość – o której informuje wskaźnik masy ciała (BMI) w liczbie 30 lub większej – jest głównym problemem w Stanach Zjednoczonych. Dotyczy ponad 1/3 dorosłych Amerykanów i prawie 50% młodzieży i dzieci.

Od dawna wiadomo, że otyłość może zwiększyć ryzyko raka. Według American Cancer Society jest wiele mechanizmów, które mogą doprowadzić do rozwoju nowotworu, np. zaburzenie działania układu odpornościowego lub zmiana poziomu hormonów takich jak estrogen i insulina.

POLECAMY

Zespół naukowców z organizacji Cancer Research UK przeprowadził analizę zawiązku otyłości z ryzykiem rozwoju jednego z siedmiu nowotworów, które już wcześniej powiązano z wagą, tj. raka piersi, jelita grubego, trzustki, przełyku, macicy, nerki i pęcherzyka żółciowego.

Naukowcy przeanalizowali dane dotyczące ryzyka raka wśród populacji Brytyjczyków, dane na temat nadwagi i otyłości wśród kobiet oraz wyniki badania z 2011 roku opublikowanego w British Journal of Cancer.

U kobiet otyłych ryzyko pojawienia się jednego z siedmiu nowotworów jest o 41% większe niż u kobiet o unormowanej wadze. Naukowcy oszacowali, że w grupie 1000 kobiet z otyłością prawdopodobne jest, że u 274 zostanie zdiagnozowany rak – w porównaniu do 194 kobiet z 1000-osobowej grupy kobiet o prawidłowej wadze.

Oszacowano ryzyko poszczególnych rodzajów nowotworu u otyłych kobiet:

  • Rak piersi – 25%
  • Rak trzustki – 31%
  • Rak jelita grubego – 32%
  • Rak trzustki – 78%
  • Rak pęcherzyka żółciowego – 100%
  • Rak macicy – 131%
  • Rak przełyku – 133%.

- Wiemy, że ryzyko raka zależy od kombinacji naszych genów, środowiska i innych aspektów naszego życia, z których wiele jesteśmy w stanie kontrolować. Kluczowe w walce z tą chorobą jest uświadomienie ludzi, jak mogą zmniejszyć ryzyko jej wystąpienia – mówi dr Julie Sharp z Cancer Research. – Zmiana stylu życia, np. przez rzucenie palenia, utrzymywanie prawidłowej wagi, zdrowa dieta i ograniczenie alkoholu jest dla nas szansą, żeby je zredukować. Zmiany te nie są gwarancją, że nie zachorujemy, ale dają nam przewagę.

Tom Stansfield podkreśla, że choć u kobiet związek ten jest silniejszy (7% przypadków rocznie), otyłość może zwiększać ryzyko raka także u mężczyzn (4% przypadków).

Aleksandra Żyła źródło: ScienceNews.pl  

Przypisy