Dołącz do czytelników
Brak wyników

Newsy

28 kwietnia 2020

Rośnie zainteresowanie „roślinnym mięsem”

213

Trwa „ucieczka” od mięsa. Kolejne badania potwierdzają, że produkcja żywności oraz rolnictwo wyraźnie przyczyniają się do zmian klimatycznych. Jednym z efektów tej sytuacji jest wyraźny trend szukania spożywczych alternatyw dla mięsa.

Szkodliwy wpływ produkcji zwierzęcej nie pozostaje bez wpływu na kierunki rozwoju technologii. Obecnie wszystkie trendy związane są z „ucieczką” od mięsa, co wynika z konieczności szukania jego alternatyw. Zwykle stanowią je białka roślinne, a coraz częściej wykorzystywane są do produkcji żywności również białka pochodzące z owadów.

POLECAMY

Rezygnując z konsumpcji mięsa nie trzeba żegnać się z jego smakiem. Stąd rosnące zainteresowanie „roślinnym mięsem”, które widać w ostatnich latach. Powodem coraz większej popularności produktów bezmięsnych jest bez wątpienia wzrost liczby konsumentów rezygnujących ze spożycia mięsa. Jednak należy zaznaczyć, że ich liczba jest nadal zbyt mała, aby oferta produktowa była budowana tylko i wyłącznie z myślą o nich. Znacznie większy wpływ na rozwój portfolio wyrobów bezmięsnych ma grupa konsumentów nazywana fleksitarianami, którzy nie chcą rezygnować ze spożywania mięsa, ale znacząco je ograniczyć. Z analiz rynku wynika, że tego rodzaju dieta to jeden z największych trendów żywieniowych na świecie. Oprócz powszechnego unikania mięsa ze względów etycznych oraz humanitarnych, często argumentem przeciw spożyciu mięsa jest obecna w nim wysoka zawartość azotynów i azotanów, która może wpływać niekorzystnie na funkcjonowanie organizmu.

Co jest częstym problemem ?

W przypadku kiedy konsument decyduje się na wprowadzenie do swojej diety produktów stanowiących analogi mięsa, zazwyczaj oczekuje, że będą one pozostawiały podobne odczucia smakowe jak wyrób pochodzenia mięsnego. Z reguły właśnie taki zabieg stanowi wyzwanie dla producenta żywności, który powinien swój produkt pochodzenia roślinnego odpowiednio „dosmaczyć”, czyli nadać charakterystyczne smaki mięsne, które będą w pełni odpowiadały wymaganiom smakowym konsumenta lub eliminowały pewne walory smakowe naturalnie występujące i charakterystyczne dla surowców roślinnych.

Jak można rozwiązać problem?

Sugerowanym rozwiązaniem problemu jest zastosowanie specjalnej grupy ekstraktów drożdżowych o nazwie Veaty® od firmy Leiber. Użycie tego produktu umożliwia:

•   nadanie typowej nuty mięsnej produktowi pochodzenia roślinnego - Veaty® Top Notes lub Body Notes

•   zamaskowanie niekorzystnego smaku, charakterystycznego dla niektórych surowców alternatywnych takich jak: groch, łubin, soja, ciecierzyca - Veaty® Masking

•   wzmocnienie barwy mięsnego analogu, które wpływa na lepsze wrażenie wizualne produktu finalnego - Veaty® Colouring

Bez wątpienia można zaobserwować, że analogi mięsa stają się coraz bardziej popularne i odpowiadają światowym trendom żywieniowym, które w ostatnim czasie rozwijają się w dynamicznym tempie. Trzeba się przyzwyczaić, że konsumenci stają się coraz bardziej krytyczni i wymagający w stosunku do producentów analogów mięsa, których z miesiąca na miesiąc pojawia się coraz więcej, gdyż pokładają oni w tej kategorii produktów duże nadzieje.

Wojciech Cichocki

doradca ds. surowców spożywczych

Kaczmarek-Komponenty

Więcej informacji o Firmie na: www.kaczmarek-komponenty.pl

Przypisy