Probiotyki zmniejszają ryzyko martwiczego zapalenia jelit

Edukacja żywieniowa

Badacze z Uniwersytetu w Arizonie odkryli, że dodanie bakterii B. Infantis do pożywienia podawanego nowonarodzonym szczurom redukuje ryzyko zachorowania na martwicze zapalenie jelit, które najczęściej prowadzi do śmierci. - Wyniki badań są dowodem na to, że organizm może drastycznie zredukować ryzyko rozwoju martwiczego zapalenia jelit. To bardzo krzepiące - powiedział Mark Underwood, kierownik badań i szef oddziału dziecięcej neonatologii w Szpitalu UC Davis. - Niewykluczone, że pomoże nam to ustalić kolejną skuteczną strategię zapobiegania tej trudnej do wyleczenia choroby.

POLECAMY

Działanie probiotyków

Martwicze zapalenie jelit to druga najpowszechniejsza przyczyna śmierci wśród wcześniaków w przeciągu pierwszych dwóch tygodni życia. Choroba gwałtownie atakuje układ pokarmowy i może wymagać usunięcia części jelit. Karmienie dziecka mlekiem z piersi jest jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania rozwojowi choroby. Istnieje wyjście także dla dzieci, które nie tolerują mleka lub których matki nie mają pokarmu – lekarze sugerują dodawanie probiotyków do pożywienia. Probiotyki zawierają żywe bakterie, które trafiają do przewodu pokarmowego, gdzie tworzą naturalną warstwę ochronną. Naukowcy pracują nad wskazaniem najskuteczniej działającej bakterii.

Wyniki badań na szczurach

Badacze podawali nowonarodzonym szczurom mleko wzbogacone o probiotyki lub zwykłe mleko. Zwierzęta były narażone na czynniki zwiększające ryzyko zachorowania na martwicze zapalenie jelit – niski poziom tlenu i niewysoką temperaturę. Po czterach dniach zostały przebadane pod kątem objawów choroby. Szczury, które otrzymywały mleko wzbogacone o probiotyki nie wykazywały objawów choroby, podczas gdy liczne przypadki zachorowania odnotowano u zwierząt karmionych zwykłym mlekiem. - Chociaż wiemy, że probiotyki redukują ryzyko choroby, nie wiemy dlaczego tak się dzieje - powiedział dr Underwood. - Zrozumienie tej zależności ułatwiłoby nam opracowanie skutecznej startegii profilaktyki. Zespół doktora Underwooda planuje teraz przeprowadzić badania, które jednoznacznie wykażą, czy podawanie noworodkom probiotyków jest konieczne czy nie. Gabriela Będkowska źródło: ScienceNews.pl

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI