Potencjalne korzyści probiotyczne z gruszek

Edukacja żywieniowa

Kalidas Shetty, profesor w North Dakota State University, główny autor badania, analizował związki znalezione w dwóch odmianach gruszy: Bartlett i Starkrimso w celu lepszego zrozumienia ich wpływu na choroby przewlekłe.

POLECAMY

Wyniki sugerują, że fermentacja tych odmian gruszy zwiększa ich zdolność do kontrolowania chorób żołądkowych związanych z udziałem H. pylori, najczęściej przewlekłych zakażeń bakteryjnych u ludzi. Nie wpływa przy tym na korzystne bakterie probiotyczne znajdujące się w organizmie.

- Bakterie często postrzegane są jako coś, co powoduje choroby, jednak ciało jest pełne bakterii, które są w większości dobre - powiedział dr Kalidas Shetty. - Ekscytujące jest badanie potencjału gruszek, które mogą mieć korzystne działanie na równowagę bakteryjną w procesie trawienia, która przyczynia się do utrzymania ogólnego zdrowia organizmu.

Oprócz badania probiotycznego potencjału gruszek, naukowcy skupili się na ich korzyściach w zwalczaniu chorób niezakaźnych takich jak cukrzyca typu 2 i chorób układu krążenia. Badania wykazały, że odmiany Bartlett i Starkrimson posiadają związki, takie jak fenole i przeciwutleniacze, a także to, że spowalniają aktywność enzymów związanych skrobią i metabolizmem glukozy.

Gruszki są jednymi z najbardziej popularnych owoców na świecie, są doskonałym źródłem błonnika (jeden owoc zapewnia 24% dziennego zapotrzebowania) i dobrym źródłem witaminy C. Jedna gruszka ma tylko 100 kalorii. Są wolne od sodu, cholesterolu, tłuszczu i zawierają 190 mg potasu.

Zrównoważona dieta bogata w owoce i warzywa, w tym gruszki, zapewnia mikroelementy, witaminy, błonnik, potas, przeciwutleniacze potrzebne do utrzymania dobrego zdrowia organizmu

źródło: ScienceNews.pl  

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI