Pierwsza miesiączka występuje szybciej u dziewczynek, które często piją słodzone napoje

Edukacja żywieniowa

Do tej pory picie słodzonych napojów kojarzyło się jedynie ze wzrostem ryzyka otyłości i cukrzycy typu 2. Według najnowszych badań, u dziewczynek, które piją regularnie słodzone napoje, rośnie prawdopodobieństwo wystąpienia wcześniejszej miesiączki. W dodatku wzrasta o nich ryzyko raka piersi w dorosłości.

POLECAMY

Wyniki badań zespołu kierowanego przez Karin Michels, profesor nadzwyczajną z Harvard Medical School w Bostonie, ukazały się w Human Reproduction. Nigdy wcześniej nie zajmowano się tą tematyką.

Prof. Michels i jej zespół przeanalizowali dane 5 583 dziewczynek w wielu 9-14 lat, które uczestniczyły w badaniu zwanym Growing Up Today Study. W 1996 r. żadna z nich nie miesiączkowała. Dziewczynki obserwowano do 2001, w którym 159 z nich (3%) zaczęło menstruację.

W czasie 5-letniego badania, wymagano od nich, aby wypełniły ankietę, w której uwzględniono pytanie, jak często sięgały po słodzone napoje (zawierające sacharozę, glukozę lub syrop kukurydziany). Zapytano też o napoje, zawierające naturalny cukier (np. soki) oraz te zwierające słodziki. 1,5 porcji słodzonego napoju dziennie przyspiesza pierwszą miesiączkę o 2,7 miesiąca

Ponadto naukowcy zauważyli, że u dziewczyn w wielu od 9-18,5 lat, które piły więcej niż 1,5 porcji słodzonego napoju dziennie, istniało o 24% większe prawdopodobieństwo, że będą miały okres w następnym miesiącu.

Dziewczynki, które piły najwięcej słodzonych napojów, zaczynały miesiączkować przeciętnie w wieku 12,8 lat, podczas gdy te, które piły najmniej, wieku 13 lat.

Rezultaty były znaczące, nawet po usunięciu innych czynników przyspieszających miesiączkowanie, takich jak masa ciała, wysoka masa urodzeniowa, wysoka aktywność fizyczna, rasa, tożsamość etniczna, skłonności dziedziczne oraz to, jak często dziewczynki jadły posiłki z rodziną.

Naukowcy dostrzegli, że słodzone napoje mają wyższy indeks glikemiczny, niż te z naturalnie występującym cukrem, co podnosi poziom insuliny we krwi. Przyczynia się to do wzrostu stężenia hormonów płciowych, co przyspiesza pierwszą miesiączkę.

W dodatku szacuje się, że przyspieszenie pierwszej miesiączki o rok, powoduje wzrost ryzyka raka piersi o 5%.

Opracowała: Zuzanna Kućma źródło: ScienceNews.pl  

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI