Papryka chilli zapobiega uszkodzeniom wątroby

Edukacja żywieniowa

Według ostatnich wyników ujawnionych na Międzynarodowym Kongresie, papryka chilli wpływa korzystnie na wątrobę. Kapsaicyna w niej zawarta hamuje postęp uszkodzenia narządu i wykazuje potencjał antyzwłóknieniowy.

Dane zostały uzyskane na skutek eksperymentu przeprowadzonego na myszach. Zwierzęta podzielono na dwie grupy. Pierwszej z nich kapsaicynę podawano z pokarmem po upływie trzech dni od podwiązania dróg żółciowych (BDL), co prowadzi do gromadzenia się kwasu żółciowego i zwłóknienia wątroby. Pozostałe myszy dostawały swój pokarm przed i po długotrwałym leczeniu czterochlorkiem węgla (CC14  to nieorganiczny związek znajdujący szerokie zastosowanie  w gaśnicach jako prekursor czynników chłodniczych, oraz jako środek czyszczący. Obecnie znany jako jeden z najskuteczniejszych hepatoksyn).

POLECAMY

Wyniki wykazały, że kapsaicyna poprawiała częściowo uszkodzenia wątroby u myszy BDL i przyczyniała się do zahamowań dalszych szkód. W drugiej grupie zapobieganie urazom wątroby także odnotowano, ale w tym przypadku nie można było stwierdzić ograniczenia zwłóknienia. Według badaczy kapsaicyna zmniejszyła aktywność komórek gwiaździstych wątroby (HSC) u myszy. BDL to główny typ komórek zaangażowanych w zwłóknienie choroby, przyczyniający się między innymi do tworzenia tkanki bliznowatej w odpowiedzi na uszkodzenia wątroby.

Wyniki te potwierdzają konieczność dalszych badań nad zastosowaniem kapsaicyny w celu leczenia i zapobiegania urazom, zwkłóknieniom wątroby.

Papryczka chilli ma również wiele innych korzystnych właściwości. Działa między innymi przeciwzakrzepowo, obniża poziom cholesterolu, wpływa pozytywnie na serce, wspomaga oczyszczanie dróg oddechowych, zapobiega zatruciom pokarmowym. Pomocna może się okazać  podczas odchudzania. Kapsaicyna przyśpiesza wówczas tępo przemiany materii i przyczynia się do szybszego spalania kalorii.  Inną funkcją ostrych papryczek jest łagodzenie bólu. Swoje zastosowanie znalazła w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów, łuszczycy i bólach głowy.

Marta Laburda źródło: ScienceNews.pl  

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI