Owoce aronii w terapii antynowotworowej

Edukacja żywieniowa

Według wyników badań opublikowanych w miesięczniku Journal of Clinical Pathology, jagody aronii, która występuje naturalnie na terenie Ameryki Północnej, mogą odgrywać rolę przy zwiększaniu skuteczności terapii przeciwnowotworowej. Naukowcy sugerują, że stosowanie aronii równolegle z lekami konwencjonalnymi przyczynia się do eliminacji większej liczby komórek rakowych.

POLECAMY

Aronia w leczeniu raka trzustki

Naukowcy z kilku brytyjskich uczelni badali działanie ekstraktu z owoców aronii na komórki nowotworowe raka trzustki, który stanowi około 3% wszystkich nowotworów złośliwych. Leczenie raka trzustki jest niezwykle trudne, a średni okres przeżycia po zdiagnozowaniu choroby wynosi zaledwie 6 miesięcy. Badania wykazały, że gdy ekstrakt jagód aronii był stosowany wraz z konwencjonalną chemioterapią (z wykorzystaniem gemcytabiny) to liczba wymierających komórek nowotworowych była wyższa niż w przypadku samodzielnego stosowania leku konwencjonalnego. Jednocześnie nie odnotowano wpływu ekstraktu aronii na pozostałe komórki ciała. Naukowcy przypuszczają, że związki znane jako polifenole, których duże ilości znajdują się w owocach aronii, mogą zmniejszać ilość szkodliwych komórek.

Dalsze badania są niezbędne

Henry Scowcroft z organizacji Cancer Research UK uważa, że jest jeszcze za wcześnie aby stwierdzić, czy substancje chemiczne wyodrębnione z aronii mają jakiś wpływ na nowotwór trzustki u pacjentów. Badacze podkreślają, że samodzielne stosowanie ekstraktu z owoców aronii nie może stanowić alternatywy dla konwencjonalnej terapii przeciwnowotworowej. Śmiertelność wśród pacjentów z rakiem trzustki cały czas utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie, a postęp medycyny w walce z tą chorobą jest od wielu lat bardzo nieznaczny. Każde nowe rozwiązanie wpływające na skuteczność terapii przeciwnowotworowej jest więc niezwykle cenne. Naukowcy podkreślają, że badania nad współdziałaniem chemioterapii oraz wykorzystaniem ekstraktu z owoców aronii powinny być kontynuowane i pogłębiane, aby dokładne poznanie tych powiązań było możliwe.

Podsumowanie

Informacje dotyczące wpływu owoców aronii na rezultaty leczenia raka trzustki są obiecujące, ale przeprowadzone do tej pory badania są jeszcze na bardzo wczesnym etapie. Dotychczasowe doświadczenia były wykonywane jedynie na wyodrębnionych w laboratorium komórkach nowotworowych. Należy przeprowadzić jeszcze wiele analiz zanim skuteczność owoców aronii zostanie przetestowana w ramach prób na ludziach. Stanisław Skorcz źródło: ScienceNews.pl

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI