Dołącz do czytelników
Brak wyników

Edukacja żywieniowa

17 grudnia 2014

Otyłość w RPA - narastający problem zdrowotny

0 364

W porze obiadowej, na zewnątrz największego południowoafrykańskiego centrum handlowego, głodni pracownicy w kaskach ochronnych „wylewają się” z budynku, aby kupić fast-foody oraz olbrzymie butelki napojów gazowanych.

Dołączają do nich pracownicy biurowi, którzy ustawiają się w długich kolejkach w restauracjach oferujących szybkie jedzenie, np. smażonego kurczaka, pizzę i lokalne przysmakami, np. bunny chow, czyli bochenki chleba z otworem wypełnionym parującym curry.

Według badań GlascoSmithKline oraz The Lancet, prawie 3/4 mieszkańców Republiki Południowej Afryki ma nadwagę, przez co kraj jest na trzecim miejscu na liście państw z najbardziej otyłymi mieszkańcami, zaraz za USA i Meksykiem.

Afryka od dekad boryka się z epidemią AIDS, niedożywieniem oraz malarią i nowe problemy zdrowotne dotychczas były niedostrzegane. Wzrost dochodów gwałtownie rozrastającej się klasy średniej w krajach rozwijających się, takich jak RPA, prowadzi do przejadania się, wzrostu przypadków cukrzycy, nadciśnienia czy udarów.

Według styczniowego badania London-based Overseas Development Institute, w państwach rozwijających się mieszka 60% otyłych z całego świata. Liczba osób z nadwagą wzrosła w ciągu niecałych 30 lat z 250 mln do 1 miliarda w 2008.

Duże jest piękne

Mieszkańcy RPA zazwyczaj nie przejmują się tym, że otyłość rujnuje ich zdrowie. Wielu z nich uważa, że wystający brzuch u mężczyzny jest symbolem sukcesu, a kobiety z krągłymi biodrami są piękne.

Według sondażu Human Sciences Research Council, w którym w 2013 r. przepytano 25 500 Afrykańczyków, prawie 90% z nich preferowało krągłe kształty.

Niezaraźliwe choroby, takie jak udary i zawały, przyczyniają się do 40% zgonów w RPA. Lekarze uważają, że zaniedługo będą one większymi zabójcami niż AIDS i gruźlica.

Władze RPA rozważają wprowadzenie podatku od niezdrowego jedzenia i napojów oraz obniżkę cen żywności, która jest postrzegana jako zdrowa. Zastanawiają się też nad zakazem reklam fast-foodów adresowanych do dzieci. Sprzedaż żywności w szkołach i zakładach pracy także prawdopodobnie będzie regulowana.

Według South African Medical Journal, koszty leczenia osoby z nadwagą są o 23% wyższe niż tej o prawidłowej wadze.

Zuzanna Kućma źródło: ScienceNews.pl  

Przypisy