Oliwa z oliwek kluczem do leczenia raka?

Edukacja żywieniowa

Oliwa z oliwek jest znana z korzyści dla zdrowia serca, jednak ostatnie badanie sugerują, że może również przyczynić się szybkiego zniszczenia komórek raka. Naukowcy udowodnili, że oleocanthal, związek znaleziony w oliwie, powoduje śmierć komórek rakowych, ale nie byli w stanie wyjaśnić tego zjawiska. Paul Breslin, David Foster i Onica Legendre dali wyjaśnienie w swojej pracy: "Oleocanthal szybko i selektywnie indukuje śmierć komórek rakowych w błonach lizosomalnych opublikowanej w Molecular & Cellular Oncology.

W swoich ostatnich badaniach, naukowcy odkryli, że kluczem do zrozumienia działania związku oleocantha w komórkach rakowych jest jego reakcja w lizosomach. Oleocantha powoduje rozerwanie błon lizosomalnych komórek raka, pozostawiając przy tym nienaruszone błony komórek nienowotworowych. Wskazuje na to, że błony lizosomalne w komórkach rakowych są słabsze niż w przypadku komórek nienowotworowych.

POLECAMY

Działanie oleocantha  może okazać się idealnym rozwiązaniem dla terapeutycznego leczenia nowotworów. Paul Breslin, współautor badania, powiedział: - Mechanizm niszczenia komórek nowotworowych i oszczędzania zdrowych komórek nigdy wcześniej nie został wyjaśniony, dlatego nasze badania budzą szczególnego zainteresowanie w leczeniu raka.

Badanie koncentruje się na działaniu oleocantha na komórki rakowe i nienowotworowe. Sugeruje również większe korzyści zdrowotne diety śródziemnomorskiej , która jest bogata w oliwę z oliwek. Breslin stwierdził, że dieta śródziemnomorska jest związana ze zmniejszonym ryzykiem wielu różnych rodzajów raka. Ponieważ coraz więcej osób stosuje dietę śródziemnomorską, jako zdrową opcję życia, rośnie znaczenie oleocanthalu jej jako składnika aktywnego tej diety.

źródło: ScienceNews.pl  

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI