Olej owsiany hamuje uczucie głodu

Edukacja żywieniowa

Owies to źródło energii i samo zdrowie. Posiada wiele dobroczynnych właściwości. Ponadto, najnowsze badania między innymi szwedzkiego Uniwersytetu w Lund i firmy Fiber AB wykazały, że ziarna owsa zawierają więcej tłuszczu niż inne zboża. Dodatkowo, olej owsiany posiada unikalną kompozycję i wiele zbawiennych składników wspierających pracę organizmu i daje poczucie sytości.

Badanie to dotyczyło 34 osób, które otrzymywały różne ilości oleju jako dodatkowy element do normalnego śniadania. Naukowcy zgodnie potwierdzili, że w przypadku badanych, poziom hormonów odpowiadających za sytość i brak głodu wzrósł w jelitach.

POLECAMY

Dodatkowo, w trakcie badań naukowcy badali trzy różne hormony PYY, GLP-1, CCK i ich wpływ na poziom sytości, który dzięki nim wzrasta i czujemy się mniej głodni. Ponadto, zwiększone uwalnianie hormonu GLP-2, które związane jest ze wzrostem komórek jelitowych, korzystnie wpływa na poziom cukru i wolnych kwasów tłuszczowych we krwi.

- Nasze wyniki sugerują, że odpowiednio przygotowany olej owsa to skuteczny suplement diety, który wspiera hamowanie głodu. Konieczne są jednak dalsze badania, aby potwierdzić nasze wyniki - mówi Lena Ohlsson z Uniwersytetu w Lund.

Naukowcy podkreślają również, że codzienna dawka oleju nie jest jedynym skutecznym sposobem na utratę wagi, a jedynie suplementem diety, który w  utracie zbędnych kilogramów może okazać się pomocny. W przypadku diety, najważniejsze są długoterminowe zmiany w stylu życia i żywieniu.

Naukowcy akcentują również, że długotrwałe zmiany w stylu żywienia są najważniejsze, jeśli chodzi o utratę wagi. Jednak nasz nowoczesny sposób życia stworzył „nierównowagę sytości”. W tym przypadku suplement diety, taki jak odpowiednio przygotowany olej owsa może być pomocny.

- Różne suplementy diety mogą korzystnie wpływać na metabolizm, ale nie powinnyśmy doprowadzić do sytuacji w której, mają one za zadanie tylko hamować głód i wzmacniać uczucie sytości. Wierzymy, że w tym przypadku olej owsiany wspomoże jedynie czuć się pełniej na dłużej i powstrzymać od przejedzenia - dodaje Lena Ohlsson.

źródło: ScienceNews.pl  

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI