Odwodnienie w ciąży – objawy i przeciwdziałanie

Newsy

Odwodnienie organizmu to problem, który może dotknąć każdego – bez względu na wiek, płeć i kondycję fizyczną. Szczególnie niebezpieczny jest on jednak dla ciężarnych, ponieważ niedobór płynów niekorzystnie odbija się na zdrowiu kobiety, jak również rozwijającego się w jej brzuchu maleństwa. Sylwia Turczyńska, dietetyk personalny i ekspert marki Mama i ja wyjaśnia, jakie są najczęstsze przyczyny odwodnienia, jak rozpoznać jego objawy i jak go uniknąć.

Dziewięć miesięcy ciąży to czas, kiedy organizm kobiety poddawany jest olbrzymiej próbie wytrzymałościowej. Nie chodzi tylko o przyrost wagi, zmiany hormonalne czy huśtawki nastrojów. Wiele pań uskarża się wówczas na nudnościi wymioty, dolegliwości żołądkowe, częstsze oddawanie moczu czy większą niż zwykle potliwość. Tego typu objawy na krótką metę są po prostu uciążliwe i nieprzyjemne, jednak po dłuższym czasie mogą prowadzić do poważniejszych problemów, w tym do odwodnienia. "Przeciętny człowiek traci około dwóch litrów wody każdego dnia i jest to sytuacja jak najbardziej normalna. W przypadku ciężarnych liczba ta może się zdecydowanie zwiększyć, a nawet podwoić lub potroić. Przede wszystkim przyszłe mamy spalają więcej kalorii, muszą gromadzić cenne substancje nie tylko dla siebie, ale i dla dziecka, a do tego wiele z nich wymiotuje. Większość pań ma też podwyższoną temperaturę ciała i częściej musi korzystaćz toalety. W konsekwencji bilans płynów w ich organizmie nie zawsze jest korzystny, a stąd już krok do odwodnienia. Toz kolei może prowadzić do dużo poważniejszych zaburzeń, niebezpiecznych dla zdrowia kobiety i rozwijającego się w jej ciele maluszka. Szczególnie groźnym następstwem jest obniżenie poziomu płynu owodniowego i niedobór składników odżywczych,a w skrajnych przypadkach nawet przedwczesny poród”, mówi Sylwia Turczyńska, ekspert marki Mama i ja.

Odwodnienie organizmu – jak rozpoznać?

POLECAMY

Doświadczenie pokazuje, że pierwsze symptomy niedoboru wody u przyszłej mamy bardzo często są bagatelizowane i postrzegane jako normalny objaw ciąży. Mowa tutaj o uczuciu senności i zmęczenia, suchości skóry i wzmożonym pragnieniu. Niepokój zaczynają budzić dopiero bardziej poważne sytuacje, jak omdlenia, zawroty głowy, hemoroidy czy zaparcia. Lista objawów, wskazujących na odwodnienie jest bardzo długa i każda z zawartych na niej dolegliwości powinna wzbudzić czujność u ciężarnej. Wśród łagodnych objawów zwykle wymienia się zmęczenie, uczucie suchości w ustach i wzrost pragnienia, mniej elastyczną skórę, rzadsze wizyty w toalecie lub mocz o ciemnym zabarwieniu, a także bardzo małą potliwość nawet w upalne dni. W dalszej kolejności mogą pojawić się skurcze i zawroty głowy oraz niskie ciśnienie krwi. Najbardziej niepokojącym sygnałem i pretekstem do szybkiej wizyty u lekarza jest natomiast wyczuwalna zmiana w ruchach dziecka, drgawki, krwawienie lub odejście wód płodowych, wyjaśnia dietetyk personalny marki Mama i ja.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Małą butelkę wody niegazowanej warto mieć zawsze pod ręką.

Fot. Mama i ja

Każda kobieta wie, że ciąża jest dla jej organizmu olbrzymią zmianą i że w tym czasie musi dbać o siebie ze zdwojoną siłą. Z uwagi na duże ryzyko odwodnienia, odpowiednia podaż płynów powinna być jednym z najważniejszych przejawów troski o zdrowie swoje i mającego przyjść na świat dziecka. Nie jest niczym odkrywczym, że najskuteczniejszym sposobem na uniknięcie odwodnienia w ciąży jest picie dużej ilości wody. Przyjmuje się, że powinno to być co najmniej 2 litry na dobę, jednak w przypadku wymiotów lub zwiększonej potliwości, a także w upalne dni, ta liczba powinna zostać zwiększona nawet do 3-4 litrów. Każda ciężarna musi zatem uważnie obserwować swój organizm i dostosowywać podaż płynów do aktualnych potrzeb. Nie powinna jednak nigdy schodzić poniżej wyznaczonego minimum, mówi specjalista marki Mama i ja. Warto pamiętać, że w przypadku przyszłych mam liczy się nie tylko ilość napojów, ale również ich jakość. Najlepszym wyborem jest niegazowana woda źródlana, odpowiednio przebadana i opatrzona certyfikatami jakości, jak na przykład Mama i ja. Jej zaletą jest niski stopień mineralizacji i obniżona zawartość sodu, który w zbyt dużych dawkach może prowadzić do niebezpiecznego dla ciężarnych wzrostu ciśnienia tętniczego, dodaje dietetyk. Przyszłe mamy powinny mieć na uwadze, że wodę należy popijać regularnie przez cały dzień, robiąc to małymi łykami. Tylko w ten sposób będzie ona optymalnie wchłaniania i magazynowana, a dzięki temu zapewni sprawne funkcjonowanie dwóch organizmów – ciężarnej i jej mającego przyjść na świat dziecka, dodaje ekspert marki Mama i ja.

Woda źródlana Mama i ja

Cena:

1,5 L – cena: 2 zł

0,5 L – cena: 1,50 zł

0,33 L – cena: ok.1,2 zł

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Firma WOSANA S.A., jako producent wiodącej wody źródlanej dedykowanej dzieciom, kobietom w ciąży oraz karmiącym mamom -  Mama i ja, szczególne znaczenie przypisuje inicjatywom propagującym ideę rodzicielstwa i wspierającym rozwój dzieci. Początki firmy WOSANA sięgają 1991 roku, jej siedziba mieści się w Andrychowie. Najwyższą jakość produktów zapewnia wdrożony przez firmę system zarządzania bezpieczeństwem żywności zgodny z międzynarodową normą EN ISO 22000: 2005. Mama i ja, woda obecna na rynku od roku 1998, posiada pozytywną opinię Centrum Zdrowia Dziecka. Produkt dostępny jest w sieciach handlowych: Lidl, Makro, Tesco, Kaufland, Netto, Carrefour, Selgros, Auchan, Żabka oraz w  e-sklepach dodomku.pl, frisco.pl oraz bdsklep.pl.

 

WOSANA S.A.

PRODUCENT SOKÓW, NAPOJÓW I WÓD ŹRÓDLANYCH

WOSANA SPÓŁKA AKCYJNA

z siedzibą w Andrychowie przy ul. Batorego 35a, 34-120 Andrychów

tel. 033/ 873 41 51

fax 033/ 873 41 53

e-mail: marketing@wosana.pl

www.wodadladziecka.pl   

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Sylwia Turczyńska

Absolwentka Wydziału Technologii Żywności na kierunku “Żywienie człowieka i dietetyka” Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie oraz Akademii Dietetyki. Od lat przekazuje ludziom swoją wiedzę na temat odżywiania i zdrowego stylu życia, która oparta jest na realnym doświadczeniu. Od 2017 roku właścicielka gabinetu Dietetyk Personalny w Krakowie.

Sylwia Turczyńska – Dietetyk Personalny marki Mama i ja

Fot. Mama i ja

Więcej informacji o ekspercie na stronie: www.dietetykpersonalny.pl

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI