Dołącz do czytelników
Brak wyników

Oczy otwarte na autyzm

Artykuł | 22 grudnia 2014 |
0 369

Autyzm został uznany przez Organizację Narodów Zjednoczonych za jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych dzisiejszych czasów, zaraz za nowotworami, cukrzycą czy AIDS. Co ważne, w przeciągu ostatnich 20 lat liczba osób zmagających się z tym zaburzeniem wzrosła dziesięciokrotnie. Jest to wynikiem rozwoju diagnostyki i tego, że dolegliwość jest coraz częściej rozpoznawana. Dlatego też istotne jest, by cały czas zwiększać świadomość dotyczącą tej dysfunkcji wśród społeczeństwa.

POLECAMY

            Z roku na rok rośnie liczba dzieci zmagających się z autyzmem. Szacuje się, że w Europie problem ten dotyczy 5 milionów ludzi, natomiast w Polsce żyje ok. 40 tys. osób z rozpoznanymi różnymi zaburzeniami ze spektrum autyzmu.

Rozpoznać zaburzenie

W Polsce w dalszym ciągu poziom wiedzy dotyczącej autyzmu jest niski, a samo zaburzenie bywa błędnie postrzegane przez społeczeństwo. – Dlatego też tak ważne są między innymi kampanie społeczne, konferencje naukowe poruszające ten temat czy przedsięwzięcia, takie jak Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu lub Europejski Tydzień Autyzmu, który obchodzimy w grudniu – mówi dr Justyna Leszka, Dziekan Wyższej Szkoły Uni-Terra, terapeuta dzieci z autyzmem. Pozwalają one poznać złożoność problemu, pokazują jak rozpoznawać zaburzenia ze spektrum autyzmu i gdzie szukać pomocy oraz profesjonalnego wsparcia.

            Autyzm jest specyficznym zaburzeniem rozwoju, a jego symptomy ujawniają się w ciągu pierwszych trzech lat życia. Jest dolegliwością niejednorodną, może mieć różny przebieg i poziom zaawansowania, a objawy mogą mieć różne nasilenie.

Co powinno zwrócić naszą uwagę? – Dzieci autystyczne mają problem z gaworzeniem, a na późniejszym etapie rozwoju izolują się od otocznia, są małomówne i zamknięte w sobie. Sprawiają wrażenie, że nie słyszą, co się do nich mówi, rzadko nawiązują kontakt wzrokowy i z lękiem reagują na nowe sytuacje. Borykają się również z zaburzeniami mowy i często powtarzają określone zachowania, na przykład chodzą na palcach czy kołyszą całym ciałem – komentuje dr Justyna Leszka. Charakterystyczna jest również trudność z adaptacją do nowego otoczenia i problemy z wyrażaniem swoich potrzeb i emocji, a także przetwarzaniem doznań zmysłowych. Dzieci i dorośli z autyzmem mają kłopoty z komunikacją, relacjami międzyludzkimi i nawiązywaniem kontaktów. Dlatego też, tak ważne jest, by osoby z ich otoczenia wiedziały jak należy z nimi pracować i żyć na co dzień.

Działać skutecznie

Leczenie dziecka autystycznego i opieka nad nim jest dużym wyzwaniem, w związku z tym warto poszukać specjalistycznej pomocy. Można ją uzyskać między innymi ze strony organizacji i fundacji zajmujących się autyzmem.

– Musimy zdać sobie sprawę z tego, że jeśli schorzenie zostanie wcześnie zdiagnozowane, a osoba na nie cierpiąca zostanie poddana fachowej terapii, istnieje duża szansa na zniwelowanie wielu objawów zaburzenia – mówi dr Justyna Leszka, Dziekan Wyższej Szkoły Uni-Terra. Metod leczenia dzieci z autyzmem jest wiele. Podstawą jest jednak systematyczna i intensywna terapia medyczna, praca z psychologiem, psychiatrą, pedagogiem, a także logopedą. Co ważne, odpowiednie działania mogą dać dziecku szansę na dalszy rozwój.

– Należy uświadomić sobie, że osoby cierpiące na autyzm poza trudnościami natury poznawczej czy społecznej, często zmagają się także z zaburzeniami metabolicznymi, problemami z trawieniem, alergiami, nietolerancją pokarmową czy osłabionym lub uszkodzonym systemem immunologicznym – komentuje dr Justyna Leszka. – Dlatego też coraz częściej terapia wspierana jest leczeniem biomedycznym. Polega ono na doborze odpowiedniej diety, a także podawaniu suplementów i witamin – dodaje. Dzięki czemu możliwe jest uzupełnienie niedoborów witamin i minerałów czy podniesienie odporności. Dieta ułożona przez specjalistę może również rozwiązać problem alergii i nietolerancji pokarmowych. Często okazuje się, że do poprawy stanu zdrowia przyczynia się jadłospis bezglutenowy, bezmleczny lub bezcukrowy. Wsparcie psychoterapii odpowiednią dietą może znacznie ułatwić leczenie osoby cierpiącej na autyzm.

 

Przypisy