Obsesyjne liczenie kalorii może wprowadzić w błąd i zaszkodzić w walce z otyłością

Edukacja żywieniowa

Doktor James J. DiNicolantonio z Mid America Heart Institute w Saint Luke, zajmujący się badaniem układu krążenia, stawia czoła mitowi, mówiącemu o tym, że wszystkie spożywane kalorie – bez względu na ich źródło – są takie same oraz, że skupienie się jedynie na liczeniu kalorii jest właściwe.

Praca jest autoryzowana przez dr nauk medycznych, Seana P. Lucana, Departament ds. Rodziny i Medycyny Społecznej oraz Wydział Medycyny im. Alberta Einsteina. Została opublikowana w czasopiśmie Public Health Nutrition.

POLECAMY

Rozważono liczne problemy związane z wyobrażeniem, że „kaloria jest kalorią” oraz z ilościowym podejściem do wartości energetycznej. Zamiast tego autorzy sugerują podejście jakościowe, skupiając większą uwagę na jedzeniu, z którego kalorie pochodzą oraz na zmiany metaboliczne w organizmie. Niektóre wysokotłuszczowe produkty (np. orzechy, oliwa z oliwek, tłuste ryby, pełne mleko) mogą chronić przed otyłością i chorobami pokrewnymi. W odróżnieniu od produktów bogatych w skrobię i cukry, które działają szkodliwie.

Zawartość kalorii w tuńczyku, który zawiera znaczną ilość protein i wartość kaloryczna oliwy z oliwek, mają zupełnie inny efekt niż biały ryż, będący rafinowanym węglowodanem lub wartość kaloryczna wódki, która zawiera głównie alkohol. W rzeczywistości, badania na ludziach wykazały, że dostarczające kalorii białka, tłuszcze, węglowodany i alkohol mają zasadniczo różne oddziaływanie na rozmaite czynności fizjologiczne oraz hormony odpowiedzialne za uczucie sytości.

Przeanalizowano szkodliwy efekt szybko wchłanialnych węglowodanów i rafinowanej skrobi, takiej jak biały ryż oraz żywności, zawierającej dużą ilość białej mąki. Powodują one wzrost poziomu cukru we krwi i szybko podwyższają poziom insuliny, co następnie powoduje gwałtowny spadek poziomu cukru. Rezultatem jest chęć sięgnięcia po coś słodkiego.

DiNicolantonio powiedział, że niektóre kalorie zmniejszają apetyt i powodują spalanie energii, podczas gdy inne zwiększają głód i gromadzenie energii.

Lucan i DiNicolantonio sugeruje służbie zdrowia, aby wspierała spożycie niskoprzetworzonej żywności, która chroni przed otyłością. Nie powinna informować jedynie o ilości kalorii, jaką należy spożyć każdego dnia.

Zuzanna Kućma źródło: ScienceNews.pl  

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI