Dołącz do czytelników
Brak wyników

Edukacja żywieniowa

30 marca 2015

Obserwacja flory jelitowej u dzieci może pomóc przewidzieć rozwój alergii pokarmowej lub astmy

0 327

Ostatnie badania sugerują, w jaki sposób obserwacja flory jelitowej u dzieci, może przewidzieć rozwój alergii lub astmy. Odkrycie to jest dziełem naukowców z University of Alberta i University of Manitoba w Kanadzie i opublikowane w czasopiśmie Clinical & Experimental Allergy .

Zespół odkrył, że jelitowa flora bakteryjna u dzieci w wieku 3 miesięcy, które częściej wykazują wrażliwość na niektóre pokarmy, takie jak jajka, mleko i orzeszki ziemne w wieku 12 miesięcy, różni się od flory zdrowych dzieci. Dwa rodzaje bakterii miały szczególne znaczenie: Enterobacteriaceae i Bacteroidaceae.  Naukowcy odkryli, że niemowlęta z alergią pokarmową miały wyższe poziomy tych bakterii.

Zespół wykorzystał wyniki analizy DNA bakterii sklasyfikowanych w kale niemowląt w 3 miesiącu i 12 miesiącu życia. Pozwoliło to zidentyfikować bakterie obecne we wczesnym etapie życia, które mogą pomóc przewidzieć rozwinięcie rozwinięcie alergii po 1. roku życia.

Naukowcy sugerują, że wzory bakterii jelitowych w dzieciństwie mogą służyć jako biomarkery przyszłej choroby.

- Mamy nadzieję, że wyniki badań przyczynią się do opracowania nowych sposobów zapobiegania lub leczenia alergii - mówi główny autor badania  Meghan Azad.

Prof. Azad i jego współpracownicy przeanalizowali dane na temat 166 dzieci z Canadian Healthy Infant Longitudinal Development (CHILD), które obejmują ponad 3500 rodzin i noworodków z całej Kanady.

Dwanaścioro dzieci (7,2%), okazały się być uczulone na jeden lub więcej zwykłych środków spożywczych w 1. roku życia. Autorzy zwracają uwagę, że ilość EnterobacteriaceaeBacteroidaceae u tych dzieci była wyższa w mikroflorze jelitowej.

źródło: ScienceNews.pl  

Przypisy