Nowe unijne regulacje dla osób z celiakią

Edukacja żywieniowa

Nowe unijne przepisy wymagają, żeby etykiety spożywcze uwzględniały informacje dla osób z celiakią. Etykiety mają być wprowadzane już od grudnia 2014 roku.

Wymagane informacje o alergenach

Celiakia to choroba polegająca na nadmiernej wrażliwości organizmu na gluten. Nowe etykiety mają zawierać informacje o alergenach, nawet jeśli chodzi o produkty serwowane np. w ramach cateringu.

POLECAMY

Nowe przepisy oznaczają, że restauracje, kawiarnie, bary i stołówki będą miały obowiązek informować konsumentów, czy któryś z 14 alergenów wchodzi w skład potrawy. Jeśli posiłek nie jest w opakowaniu, taka informacja powinna znaleźć się w menu lub ewentualnie kelnerzy muszą dysponować taką wiedzą.

- Przedsiębiorcy muszą dostarczyć konsumentom jasną, jednoznaczną informację o alergenach, dzięki czemu ludzie będą mogli spokojnie spożywać posiłki. Konsumenci będą mieli świadomość, jakie posiłki kupują, czy zawierają one gluten itd. Takie oznakowanie produktów to dobry krok naprzód, ale zachęcamy wszystkich sprzedawców, by oznaczali swoje towary także logo oznaczającym, że nie zawierają one glutenu – wtedy konsumenci będą mogli je spożywać bez najmniejszych obaw - mówi Sarah Sleet, szefowa Coeliac UK, organizacji zrzeszającej chorych na celiakię w Wielkiej Brytanii.

Jedna na sto osób w Wielkiej Brytanii zmaga się z celiakią. Niestety, zaledwie 24% osób chorych zostało poprawnie zdiagnozowanych. Oznacza to, że aż pół miliona Brytyjczyków żyją z tą chorobą, nawet o tym nie wiedząc.

Celiakia to nie alergia

- Celiakia to nie alergia, mimo że jedyną formą leczenia jest bezglutenowa dieta do końca życia. Nieprzestrzeganie tej zasady może doprowadzić do osteoporozy lub raka jelit. Na przestrzeni ostatnich lat sporo się zmieniło, wciąż jednak wielu chorych zmaga się z brakiem wystarczających informacji na temat zawartości produktów spożywczych dostępnych w sklepach - dodaje Sarah Sleet.

Unia przyjęła regulację już w październiku 2011 roku, ale przedsiębiorcy mieli czas aż do grudnia 2014 roku, by przystosować swoje etykiety do przepisów.

Gabriela Będkowska źródło: ScienceNews.pl  

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI