Niskotłuszczowa dieta wegańska obniża ryzyko chorób serca u otyłych dzieci

Edukacja żywieniowa

Spośród wielu chorób, mających swoje źródło w otyłości, choroby serca są uważane za jedne z najbardziej niebezpieczniejszych schorzeń. Okazuje się jednak, że nastolatki i dzieci mające wysokie BMI, mogą w bardzo łatwy sposób zmniejszyć ryzyko dolegliwości ze strony układu sercowo-naczyniowego przez stosowanie niskotłuszczowej diety wegańskiej, której w głównej mierze opiera się na warzywach.

Grupa zwiększonego ryzyka

Otyłość u dzieci jest jednym z większych problemów w Stanach Zjednoczonych. Przez ostatnie 3 lata, liczba małoletnich w wieku 6-11 lat zmagających się z tą chorobą, wzrosła ponad dwukrotnie, a nastolatków w przedziale wiekowym od 12 do 19 lat aż czterokrotnie.

POLECAMY

U dzieci i nastolatków cierpiących na otyłość występuje większe prawdopodobieństwo udaru mózgu, cukrzycy typu II oraz chorób serca. Według statystyki prowadzonej przez Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób, dzieci otyłe w wieku 5-17 lat, są o wiele bardziej zagrożone chorobami układu krążenia.

Różne teorie, jeden cel

Aby obniżyć te niechlubne statystyki, organizacja American Heart Association (AHA), promuje zdrowy tryb życia, zalecając zmianę diety, na taką, która składać się będzie z owoców, warzyw, niskotłuszczowych produktów mlecznych, ryb, drobiu i orzechów. Czerwone mięso jak i bogate w cukier napoje i przekąski, powinny być wykluczone.

Ostatnimi czasy, Dr Michael Macknin – pediatra z Kliniki Dziecięcej w Cleveland, ogłosił że według jego najnowszych badań niskotłuszczowa dieta wegańska, bogata w warzywa, może być skuteczną metodą zmniejszania ryzyka chorób serca u dzieci i nastolatków.

Faza testów

Dr Macknin przeprowadził testy na grupie 28 ochotników w przedziale wiekowym 9-18 lat, u których wykryto podwyższony poziom cholesterolu (jeden z czynników podnoszących ryzyko zachorowania na choroby sercowe). Uczestnikom losowo została przydzielona dieta zalecana przez AHA lub wegańska dieta warzywna. Doświadczenie trwało 4 tygodnie, podczas których rodzice pilnowali jadłospisów swoich pociech.

Uczestnicy stosujący warzywną dietę wegańską, jedli produkty roślinne i pełnoziarniste, bez dodatku tłuszczu i produktów pochodzenia zwierzęcego. Również spożycie awokado i orzechów było ograniczane. Oznaczało to, że dzienne spożycie białka zwierzęcego u tych badanych zmniejszyło się z 42g do 2.24g dziennie. Ponadto, odsetek procentowy kalorii spożywanych z tłuszczów spadł z 18% do 3,6%.

Uczestnicy, odżywiający się według diety zalecanej przez AHA, pochłaniali mniej niż 30% dziennie potrzebnych kalorii z tłuszczów. Ponadto, dostarczali dziennie o 1500 mg sodu mniej oraz 300 mg cholesterolu swojemu organizmowi.

Zaskakujące wyniki

Kiedy eksperyment dobiegł końca, naukowcy stwierdzili, że u dzieci i młodzieży odżywiających się według zasad diety wegańskiej, znacznie poprawił się wskaźnik BMI (wskaźnik masy ciała), waga, obwód ramienia, poziom cholesterolu i insuliny.

Stwierdzono także poprawę wskaźników myeloperoxydazy i białka C-reaktywnego, które są uważane przez naukowców za czynniki podnoszące ryzyko chorób serca.

Badani, którzy stosowali dietę zalecaną przez AHA, wykazali poprawę wagi, obwodu talii, obwodu ramienia i wskaźnika myeloperoxadazy. Stwierdzono jednak, że większą efektywność wykazało stosowanie diety wegańskiej na bazie warzyw.

Ekspert radzi

Dr Macknin skomentował wyniki badań mówiąc: - Wiemy, że liczba otyłych dzieci z wysokim wskaźnikiem cholesterolu będzie rosnąć i właśnie dlatego musimy znaleźć alternatywne sposoby leczenia i zapobiegania chorobom serca. Wiedzieliśmy, że diety oparte na warzywach, pomagają zmniejszyć ryzyko zachorowania na choroby serca u dorosłych, teraz wiemy już, że metoda ta, działa również w przypadku dzieci. Potrzebne jest jednak wciąż wiele badań, aby dotrzeć do źródła sprawy.

Dr Macknin zaznacza, że uczestnicy testu, stosowali dietę, jedynie przez 4 tygodnie, a korzyści z jej stosowania, można było odnotować w bardzo krótkim czasie. Doktor zaznacza też, że mimo, że uczestnicy badania zdołali przestrzegać diety przez 4 tygodnie, było to dla nich dość trudne, ze względu na małą dostępność niektórych produktów i ich wysokie ceny. Może to stwarzać problem dla osób, które chciałyby przestrzegać warzywnej diety długoterminowo.

- Wiemy już, że diety warzywne są skuteczne – mów Dr Macknin – jednak, aby były one częściej wykorzystywane, należy popracować nad dostępnością i przystępnymi cenami beztłuszczowych produktów roślinnych.

Opracowała: Paulina Wójcik źródło: ScienceNews.pl  

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI