Niski poziom witaminy D w dzieciństwie może skutkować miażdżycą w życiu dorosłym

Edukacja żywieniowa

Niski poziom witaminy D w dzieciństwie związany jest z występowaniem miażdżycy ponad 25 lat później - w dorosłym życiu, wynika z nowych badań opublikowanych w The Endocrine Society w Clinical Journal of Endocrinology & Metabolism.

Znaczenie witaminy D dla zdrowia układu sercowo-naczyniowego jest przedmiotem wciąż rosnącego zainteresowania. Wykazano, że niski poziom witaminy D wiąże się ze zwiększonym ryzykiem udaru i zawału serca. Niedobór witaminy D jest bardzo rozpowszechniony wśród dzieci na całym świecie.

POLECAMY

Wykazano zależność między niskim poziomem witaminy D u dzieci i dorosłych a wyoskim stężeniem IMT. IMT jest markerem miażdżycy strukturalnej, który koreluje z czynnikami ryzyka sercowo-naczyniowego. Wysoki poziom może być zwiastunem zdarzeń sercowo-naczyniowych.

- Nasze wyniki wykazały związek między niskim poziomem witaminy D w dzieciństwie i zwiększonym ryzykiem występowania miażdżycy w życiu dorosłym - powiedział jeden z autorów badania Markus Juonala z Uniwersytetu w Turku w Finlandii.

Badania było przeprowadzane niezależnie od czynników ryzyka sercowo-naczyniowego, w tym stężenia lipidów, ciśnienia krwi, palenia tytoniu, diety, aktywności fizycznej, otyłość i statusu społeczno-ekonomicznego.

Opracowała: Agnieszka Witek źródło: ScienceNews.pl  

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI