Niedobór witaminy D może zwiększać ryzyko ataków astmy

Edukacja żywieniowa

Według nowego badania naukowców z Uniwersytetu Telawiwskiego w Izraelu, niedobór witaminy D u dorosłych chorujących na astmę może sprawiać, że częściej będą oni doświadczali ataków.

POLECAMY

Nie jest to pierwsze badanie potwierdzające związek między niewystarczającą ilością tej witaminy a nasileniem astmy, jednak jak twierdzi jeden z badaczy, dr Ronit Confino-Cohen, wcześniej nie były one zbyt spójne oraz dotyczyły wyłącznie dzieci.

Astmatycy z niedoborem witaminy D mają 25% więcej szans na atak astmy

Do nowego badania zgromadzono dokumentację medyczną prawie 4 milionów osób w wieku od 22 do 50 lat, którzy należeli do Clalit Health Services, największego dostawcy usług zdrowotnych w Izraelu. Następnie zmierzono poziom witaminy D u ponad 300 tysięcy osób, spośród których ponad 21 tysięcy cierpiało na astmę.

Poddawszy wszystkie dane analizie stwierdzono, że w porównaniu z astmatykami o normalnym poziomie witaminy D, wśród tych, u których jest on obniżony ryzyko ataku jest o 25% wyższe. Sprawdzono również, czy inne czynniki ryzyka (jak np. otyłość, palenie, choroby chroniczne itd.)  nie wpływają na te wyniki, lecz nie zauważono takiej zależności.

Leczenie astmy – czy suplementy witaminy D mogą coś zdziałać?

- Nasze wyniki stanowią kolejny dowód na istnienie powiązania między witaminą D i astmą, sugerując dobroczynny wpływ witaminy D na przeciwdziałanie zaostrzeniu astmy – komentuje dr Confino-Cohen. – Spodziewamy się, że potencjalne przyszłe badania potwierdzą nasze odkrycia.

Confino-Cohen uważa również, że wyniki uzyskane przez jego zespół wskazują na to, jak istotne są badania pod kątem poziomu witaminy D u pacjentów borykających się z astmą, którzy doświadczają nawracających zaostrzeń choroby, gdyż mogą oni wymagać suplementacji tej witaminy.

Przeczą temu jednak wcześniejsze badania, wskazujące na to, że wpływ suplementów witaminy D na symptomy astmy jest wątpliwy – naukowcy nie zaobserwowali zatrzymania pogarszania się stanu pacjentów w wyniku suplementacji witaminy D3. Dr Confino-Cohen uważa jednak, że zwiększanie poziomu witaminy D stanowi łatwą metodę polepszenia jakości życia pacjentów. Wraz ze swoim zespołem podkreśla jak wiele frustracji powoduje fakt, iż pomimo rozległej wiedzy na temat leczenia astmy i redukcji jej efektów nie udaje się zmniejszyć częstotliwości występowania tej choroby w populacji.

Opracowała:  Julia Liszka źródło: ScienceNews.pl  

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI