Naukowcy ostrzegają: stosowanie suplementów diety zwiększa ryzyko raka

Edukacja żywieniowa

Powszechnie panuje opinia, iż suplementy diety są dobre dla naszego zdrowia. Okazuje się jednak, że nowe badania sugerują coś zupełnie innego. Na ostatnim spotkaniu American Association for Cancer Research jeden z badaczy omówił szereg badań skupiających się na powiązaniu nadmiernego stosowania suplementów z podwyższonym ryzykiem raka.

- Suplementy diety mogą zaoferować korzyści zdrowotne, jednak nic nie zastąpi dobrego, naturalnego jedzenia - twierdzi dr Byers. Choć w niektórych testach suplementy diety w modelach zwierzęcych wykazują zadowalające rezultaty, w przypadku niektórych ludzi mogą okazać się szkodliwe. Badania publikowane w ostatnich latach sugerują zresztą, iż suplementy diety mogą zwiększyć ryzyko zachorowania na raka. Na przestrzeni 10 lat zbadano tysiące pacjentów. Część osób przyjmowała suplementy, natomiast reszta otrzymywała placebo. Okazało się, że spożywanie tych pierwszych rzeczywiście nie było korzystne dla pacjentów.

POLECAMY

Naukowcy skupili się między innymi na analizie dodatków o nazwie beta karoten. Wyniki wykazały, że spożycie wspomnianej substancji w większych dawkach niż jest to zalecane zwiększa ryzyko wystąpienia raka płuc i chorób serca o 20 procent.

- Przyjmowanie witamin i minerałów w nadmiernych ilościach może przynieść więcej szkody niż pożytku – podkreśla dr Byers. Badacz zauważa również, że zdrowa dieta dostarczy nam odpowiednie składniki bez potrzeby spożywania dodatkowych suplementów.

źródło: ScienceNews.pl  

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI