Dołącz do czytelników
Brak wyników

Edukacja żywieniowa

19 marca 2015

Napoje energetyzujące zagrożeniem dla osób niepijących kofeiny

0 390

Osoby, które nie spożywają kofeiny regularnie, doświadczyły wzrostu spoczynkowego ciśnienia krwi po spożyciu napoju energetyzującego - co rodzi obawy, że energetyki mogą zwiększać ryzyko wystąpienia incydentów sercowych - sugerują badacze z Mayo Clinic. Wyniki badań zostały przedstawione w American College of Cardiology na 64. Dorocznej Sesji Naukowej w San Diego.

POLECAMY

W tym badaniu uczestnicy na przemian pili puszkę napoju energetyzującego lub napoju placebo. Badani stanowili grupę 25 zdrowych młodych osób w wieku od 19 do 40 lat. Oceniano zmiany w częstotliwości ich akcji serca i ciśnienie krwi. Ciśnienie krwi i tętno rejestrowano przed i 30 minut po konsumpcji napoju energetyzującego lub napoju placebo. Efekty porównywano z wynikami osób niepijących kofeiny (spożywających mniej niż 160 mg kofeiny dziennie, kwota często w filiżance kawy ) i regularnych konsumentów kofeiny (osób spożywających więcej niż 160 mg kofeiny dziennie).

Stwierdzono znaczny wzrost ciśnienia krwi po spożyciu napojów energetyzującego w porównaniu z napojami placebo. Efekt był najbardziej drastyczny u osób, które zwykle nie spożywają dużo kofeiny - ciśnienie tętnicze krwi wzrosło ponad dwukrotnie.

- Wiemy, że spożywanie napoju energetyzującego jest powszechne i rośnie wśród młodych ludzi. Obawy o bezpieczeństwo zdrowotne napojów energetyzujących zostały podniesione. My i inni wykazali wcześniej, że napoje energetyzujące zwiększyć ciśnienie krwi - mówi główny autor Anna Svatikova. - Teraz widzimy, że dla tych, którzy nie piją kofeiny, zagrożenia mogą być jeszcze większe. Konsumenci powinni zachować ostrożność podczas korzystania z napojów energetyzujących, ponieważ mogą one zwiększać ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, nawet wśród młodych ludzi.

źródło: ScienceNews.pl  

Przypisy