Dołącz do czytelników
Brak wyników

Edukacja żywieniowa

19 marca 2015

Napoje energetyzujące zagrożeniem dla osób niepijących kofeiny

264

POLECAMY

Osoby, które nie spożywają kofeiny regularnie, doświadczyły wzrostu spoczynkowego ciśnienia krwi po spożyciu napoju energetyzującego - co rodzi obawy, że energetyki mogą zwiększać ryzyko wystąpienia incydentów sercowych - sugerują badacze z Mayo Clinic. Wyniki badań zostały przedstawione w American College of Cardiology na 64. Dorocznej Sesji Naukowej w San Diego.

W tym badaniu uczestnicy na przemian pili puszkę napoju energetyzującego lub napoju placebo. Badani stanowili grupę 25 zdrowych młodych osób w wieku od 19 do 40 lat. Oceniano zmiany w częstotliwości ich akcji serca i ciśnienie krwi. Ciśnienie krwi i tętno rejestrowano przed i 30 minut po konsumpcji napoju energetyzującego lub napoju placebo. Efekty porównywano z wynikami osób niepijących kofeiny (spożywających mniej niż 160 mg kofeiny dziennie, kwota często w filiżance kawy ) i regularnych konsumentów kofeiny (osób spożywających więcej niż 160 mg kofeiny dziennie).

Stwierdzono znaczny wzrost ciśnienia krwi po spożyciu napojów energetyzującego w porównaniu z napojami placebo. Efekt był najbardziej drastyczny u osób, które zwykle nie spożywają dużo kofeiny - ciśnienie tętnicze krwi wzrosło ponad dwukrotnie.

- Wiemy, że spożywanie napoju energetyzującego jest powszechne i rośnie wśród młodych ludzi. Obawy o bezpieczeństwo zdrowotne napojów energetyzujących zostały podniesione. My i inni wykazali wcześniej, że napoje energetyzujące zwiększyć ciśnienie krwi - mówi główny autor Anna Svatikova. - Teraz widzimy, że dla tych, którzy nie piją kofeiny, zagrożenia mogą być jeszcze większe. Konsumenci powinni zachować ostrożność podczas korzystania z napojów energetyzujących, ponieważ mogą one zwiększać ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, nawet wśród młodych ludzi.

źródło: ScienceNews.pl  

Przypisy