Napoje dietetyczne przyczyną tycia

Edukacja żywieniowa

Według nowych badań picie napojów dietetycznych przyczynia się do odkładania się tłuszczu i przybierania na masie ciała. Nadmiar tłuszczu w okolicach brzucha wiąże się ze zwiększonym ryzykiem chorób serca i cukrzycy. Tłuszcz ten, zwany tłuszczem trzewnym, zbiera się między mięśniami brzucha a skórą. Badania wykazały, że u osób, które piły napoje dietetyczne, pojawiło się go trzy razy więcej niż u osób, które tych napojów nie piły. Według innych badań flora bakteryjna jelita zmienia się pod wpływem sztucznie słodzonych napojów gazowanych.

POLECAMY

Napoje dietetyczne a masa ciała

Badania przeprowadzono w Centrum Nauk o Zdrowiu na Uniwersytecie Teksasu w San Antonio z udziałem 749 uczestników w wieku od 65 lat wzwyż. Zapytano ich o rodzaje i ilość spożywanych napojów gazowanych. Ci, którzy pili napoje dietetyczne, zyskali 8 cm tkanki tłuszczowej. Okazyjne picie doprowadziło do zwiększenia tkanki o 4,5 cm. U osób, które w ogóle nie spożywały napojów dietetycznych, tkanka tłuszczowa zwiększyła się o 2 cm. Największy przyrost tkanki tłuszczowej odnotowano u osób z nadwagą.

Jednym z powodów, dlaczego napoje dietetyczne powodują wzrost wagi, jest to, że sztuczne słodziki obniżają poziom hormonu hamującego apetyt – leptyny. Leptyna mówi naszemu organizmowi, żeby przestał jeść. Cukier wywołuje uczucie bycia najedzonym, ale sztuczne słodziki wysyłają do mózgu dezorientujące wiadomości, które zagłuszają naturalne sygnały nakazujące zaprzestania jedzenia. Kiedy hormon ukierunkowujący głód jest tłumiony, nasze ciało dalej łaknie węglowodanów i innych słodyczy.

Wnioski

Badania wykazały, że niskokaloryczne i niekaloryczne słodziki powodują problemy zdrowotne. Z wynikami nie zgadza się Calorie Control Council (Rada Kontroli Kalorii) – stowarzyszenie reprezentujące gałąź przemysłu spożywczego produkujęcego żywność o obniżonej zawartości kalorii - która wierzy w ich skuteczność przy odchudzaniu.

Żywność dietetyczna faktycznie zawiera mniej kalorii niż produkty słodzone cukrem, miodem i naturalnymi substancjami słodzącymi, ale pozostaje jeszcze kwestia uszkodzeń flory bakteryjnej jelita i zmian w układzie hormonalnym odpowiedzialnym za kontrolowanie apetytu.

Nawadnianie jest bardzo ważne dla organizmu, sprzyja też utracie wagi, ale zamiast słodzonych napojów wystarczy czysta woda.

Opracowała: Aleksandra Żyła źródło: ScienceNews.pl

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI