Najlepszym przyjacielem człowieka jest… woda!

Newsy

To powinna być przyjaźń na całe życie, nawet jeśli na początku... tylko z rozsądku. Nie jesteśmy w stanie bez niej żyć, a nasz organizm dobrze funkcjonować. Jest składnikiem, który występuje w ciele człowieka w największej ilości. Woda. 

Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, że jednym z niezbędnych kroków do zachowania zdrowia jest prawidłowe nawodnienie. Dlaczego? Woda spełnia w organizmie szereg funkcji: chroni narządy, uczestniczy w procesie trawienia, pomaga regulować temperaturę ciała, umożliwia pracę mózgu… Jednym słowem – nie możemy bez niej żyć.

Jaką wodę pić? 

POLECAMY

Dostępnych jest wiele opcji. Możemy wybierać pomiędzy wodą z kranu lub butelkowaną: stołową, leczniczą, źródlaną, mineralną… Na przykład naturalna woda mineralna to woda podziemna, pierwotnie czysta pod względem chemicznym i mikrobiologicznym, o stabilnym składzie mineralnym.

Wody dostępne na rynku różnią się pod wieloma względami: m.in. miejscem pochodzenia, składem mineralnym czy stopniem mineralizacji, na który warto zwrócić uwagę, wybierając wodę do picia na co dzień. Ze względu na zawartość składników mineralnych wody dzielimy na nisko-, średnio- lub wysokozmineralizowane.

Nałęczowianka jest naturalną wodą mineralną o średnim stopniu mineralizacji (650 mg/l), z przewagą wodorowęglanów wapnia i magnezu. Dzięki m.in. niskiej zawartości sodu jest to woda, która może być pita codziennie – nawet przez osoby z nadciśnieniem. Kompozycja 7 składników mineralnych nadaje jej łagodny smak.

Ile pić? 

Choć zapotrzebowanie na wodę zależy od wielu czynników, w tym od wieku, masy ciała, płci, stanu zdrowia, poziomu wysiłku fizycznego czy temperatury otoczenia, to możemy wspomagać się tymi ogólnymi wytycznymi, na przykład „Normami żywienia dla populacji Polski”, opublikowanymi przez Instytut Żywności i Żywienia, dostępnymi także online. Uwzględniają one zarówno wodę̨ pochodzącą z różnego rodzaju napojów, jak i dostarczaną wraz z pożywieniem, np. w owocach czy warzywach. Według ekspertów kobiety (które nie są w ciąży i nie karmią piersią) powinny spożywać ok. 2 L wody dziennie, a mężczyźni – o pół litra więcej. Pamiętajmy, żeby spożywać odpowiednią ilość wody z różnych źródeł jako część zrównoważonej diety i zdrowego trybu życia.

Jak pić wodę?

Wydawałoby się, że nie ma nic prostszego na świecie. Jest tu jednak pewien haczyk... Nasz organizm nie ma możliwości magazynowania dużych ilości wody, dlatego warto uzupełniać jej poziom regularnie, pijąc często, a w małych porcjach. Wówczas woda jest dostarczana do poszczególnych komórek i stopniowo wchłaniana, co sprzyja odpowiedniemu nawodnieniu całego organizmu. Nie czekajmy na uczucie pragnienia, które jest już pierwszym objawem lekkiego odwodnienia. Najlepiej zawsze mieć ze sobą butelkę z wodą i wyrobić w sobie nawyk jej popijania.

Jeśli nie lubisz wody....

Wiele osób nie pije wody, bo jej po prostu nie lubi. Uważając, że nie ma smaku, wybierają inne, często słodzone napoje, tym samym dostarczając organizmowi dodatkowe dawki cukru. Najszybszym i niezawodnym sposobem na dodanie wodzie smaku jest wciśnięcie do niej soku z cytryny, dorzucenie mięty, szałwii czy plasterka imbiru, dodanie pokrojonego zielonego ogórka lub owoców, np. malin, truskawek, pomarańczy. Można także spróbować sięgnąć po wodę delikatnie gazowaną lub gazowaną – bąbelki mogą pomóc polubić picie wody.

Mówiąc krótko – odpowiednie nawodnienie pomaga nam optymalnie funkcjonować. Dlatego też Nałęczowianka nieustannie edukuje, jak ważne jest regularne picie wody, zanim jeszcze pojawi się uczucie pragnienia. Jednak marka zwraca też uwagę, że pragnienie ma jeszcze jedno, bardzo ważne znaczenie – jako chęć rozwoju, marzenia, dążenie do celów. I tego pragnienia, w przeciwieństwie do fizjologicznego, nie należy gasić, a wręcz przeciwnie – rozwijać i pielęgnować.

Czy wiesz, że...

Warto wypić wodę tuż po przebudzeniu, żeby uzupełnić jej poziom wody po całej nocy. Możemy na nocnej szafce trzymać szklankę lub niewielką butelkę z wodą (np. Nałęczowianka oferuje pojemność 0,33 L), by móc od razu po nią sięgnąć. Pomoże nam to też się obudzić!

Zwiększone zapotrzebowanie na wodę kojarzy się głównie z upałami, jednak również w bardzo niskich temperaturach, gdy nosimy grubą odzież i następuje zwiększony wydatek energii, warto sięgać po nią częściej.

Większość z nas zdaje sobie sprawę, że podczas aktywności fizycznej tracimy więcej wody. Wystarczy 1 godzina biegania, aby nasz organizm stracił od 0,5 do nawet 1 L wody! Dlatego warto pić wodę przed, w trakcie oraz po wysiłku.

Odpowiednie nawodnienie jest istotne także przy wysiłku umysłowym. Woda umożliwia mózgowi normalną pracę, wspierając funkcje poznawcze, takie jak koncentracja.

Woda stanowi podstawowy budulec naszego ciała. Najwięcej jej, bo aż 81%, zawierają nerki, płuca, mózg i mięśnie, a najmniej – kości (22%).

Nałęczowianka nasyca się kompozycją 7 minerałów przez 20 lat drogi wśród podziemnych skał w głębi Nałęczowa.

Nałęczów, skąd pochodzi Nałęczowianka, to urokliwe miasteczko położone w otulinie Kazimierskiego Parku Krajobrazowego na terenie Wyżyny Lubelskiej, słynące z wód do dziś wykorzystywanych w obiektach uzdrowiskowych.

 

 

 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI