Najefektywniejsze diety na 2015 rok

Edukacja żywieniowa

Wciąż poszukujemy diety najefektywniejszej dla nas. Kryteria oceny zależą od naszych oczekiwań. Najczęściej szukamy diety cud, która spowoduje szybką utratę masy ciała bez efektu jojo. Spora grupa ludzi przegląda również witryny internetowe w nadziei na dietę leczniczą.  Czy istnieje dieta, która łączyła by te dwie cechy? Każdy rok przynosi ze sobą nowe odkrycia żywieniowe, jednak na potwierdzenie ich skuteczności musimy czekać. To zdecydowanie za długo, gdyż z początkiem nowego roku chcemy zmienić sposób odżywiania. Istnieje rozwiązanie tego problemu.

POLECAMY

Kto powinien wskazać najefektywniejszą dietę?

The U.S. News & World Report, czyli organizacja zajmując się wydawaniem raportów między innym z dziedziny medycyny, ujawniła najefektywniejsze diety 2015 roku. Nad badaniami pracuje panel specjalistów wysokiej rangi lekarzy, profesorów oraz dietetyków . Analizując dostępne diety wzięli oni pod lupę „złe i dobre” strony każdej z nich.

Cechy najefektywniejszej diety

Zanim zasugerujecie się poradą znajomego lub ulegniecie trendom wyznaczanym przez celebrytów, rozważcie kilka kwestii. Idealna dieta powinna być: realna do wykonania, zbilansowana w składniki odżywcze, powodująca bezpieczną i efektywną utratę masy ciała, zapobiegająca cukrzycy i chorobom serca.

Numer 1.

DASH (ang. Dietary Approaches to Stop Hypertension), czyli cele żywieniowe w nadciśnieniu tętniczym. Dieta ta nie jest tak rozpowszechniona jak np. Dukana, South Beach, paleo, jednak dużo zdrowsza i łatwiejsza do wykonania.  Już od pięciu lat jest ona na pierwszym miejscu w rankingu The U.S. News & World Report. Na czym polega DASH? Regułą jest ograniczenie spożycia soli kuchennej do 2/3 łyżeczki dziennie i żywności przetworzonej bogatej w ten składnik. Dieta obfita jest w produkty bogate w potas, magnez i wapń. Bazuje na spożywaniu określonej liczby dziennych porcji z różnych grup produktów, takich jak: produkty pełnoziarniste, ziarna i orzechy, warzywa i owoce, chudy lub beztłuszczowy nabiał, chude mięso niesmażone. Ilość porcji zależna jest od tego jaką kaloryczność diety wybierzemy. Zaskoczeniem może być fakt, iż sporadycznie można spożywać desery i słodycze niskotłuszczowe oraz wino. Dieta nie posiada żadnych mankamentów zdrowotnych.

Numer 2.

TLC (ang. Therapeutic Lifestyle Changes Diet), czy słyszeliście o niej? Brzmi podobnie nieatrakcyjnie i nieznajomo co DASH, niesłusznie. Ta terapeutyczna zmiana stylu życia została określona przez amerykański Narodowy Instytut Zdrowia. Jest to dieta w której kluczową zasadą jest ostre ograniczenie tłuszczów, zwłaszcza tych nasyconych (tłuste mięsa i nabiał, potrawy smażone). Ilość kalorii pochodząca z tłuszczy nasyconych dostarczana organizmowi nie powinna przekraczać 7%, a ilość dostarczanego cholesterolu w ciągu dnia powinna wynosić mniej niż 200mg dziennie. Poprzez znaczne ograniczenie dostarczanych tłuszczów zwierzęcych, cholesterolu oraz zwiększenie ilości dostarczanego błonnika, dieta ta pomaga w walce z wysokim cholesterolem, często bez stosowania leków.

Czy powinniśmy wybrać top diety z polskich rankingów?

Zakończenie 2014 roku zaowocowało w duży rozgłos diety bezglutenowej i paleo. Warto podkreślić, iż ranking ten powstał na podstawie rozgłosu a nie opinii autorytetów polskiej dietetyki. Diety te mają swoje wady i zalety. Paleo i bezglutenowa są dietami przejrzystymi w teorii jednak bardzo trudnymi do wdrożenia w codzienne życie i dosyć drogimi. Wady te uniemożliwiają ich długoterminowe stosowanie dla osób chcących zrzucić zbędne kilogramy.

Najefektywniejsza dieta?

Dieta indywidualna i zbilansowana przez dietetyka, niosące ze sobą poprawę stanu zdrowia i łatwa w stosowaniu, jest naszym faworytem. Nie każdy może pozwolić sobie na ten luksus i szuka alternatyw, którymi są modne diety. Taki wybór niesie za sobą często niekorzystne skutki w postaci efektu jojo i ciężkich niedoborów żywieniowych. Jako specjalista zalecam kontrolowany proces odchudzania w przychodni dietetycznej lub w ośrodkach proponujących  wczasy odchudzające. Najlepsze wczasy to takie, które zapewniają edukację żywieniową, doradztwo w doborze kaloryczności jadłospisu oraz zbilansowany plan żywienia, ułożony przez dietetyka. Kryteria te spełniają wczasy odchudzające nad morzem w Primavera w Jastrzębiej Górze, posiadające opinię najskuteczniejszych w odchudzaniu odchudzaniu i nauce zdrowego stylu życia.

Dietetyk kliniczny Paulina Laskowska Chcesz schudnąć? Przyjedź na najskuteczniejsze wczasy odchudzające nad morzem do Primavera Jastrzebia Góra  

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI