Nadwrażliwość na słodziki – współczesny mit?

Edukacja żywieniowa

Odkąd sztuczny słodzik – aspartam, zaczął być powszechnie używany w przemyśle spożywczym w 1980 roku, został poddany dokładnym kontrolom. Istniały bowiem rzekomo przesłanki do tego, aby uważać słodzik za szkodliwy dla zdrowia. Po przeprowadzenia badań w tym kierunku naukowcy ze Szkoły Medycznej Hull York, przedstawili jednak sprzeczne wyniki.

POLECAMY

Aspartam został zaakceptowany przez Amerykański Departament Żywności i Leków i uznany za silny, sztuczny środek słodzący, jako że jedynie małe dawki tej substancji są potrzebne, aby posłodzić jakiś produkt. Aspartam został przebadany przy wielu różnych okazjach – ostatnio przez Europejski Urząd Standardów Żywności w 2013 roku. Komisja stwierdziła, że rocznie spożywa się go ok. 2000 ton w Europie. Wiele prac zostało wydanych przez różne instytucje mówiące o zagrożeniach związanych ze spożyciem aspartam takimi jak – nowotwory, stwardnienie rozsiane, ślepota, drgawki, utrata pamięci, depresja, niepokój, otyłość, wady wrodzone czy nawet śmierć. Żadna z tych prac nie miała jednak oparcia należytych badaniach naukowych.

Dr Sathyapalan ze Szkoły medycznej w Hull York przeprowadził badania, w których wzięło udział 96 osób. Połowa z nich twierdziła, że zauważa u siebie niepokojące objawy po spożyciu przywołanego słodziku, druga połowa natomiast, twierdziła, że nie widzi u siebie żadnych zmian po jego spożyciu. Badanie polegało na podaniu uczestnikom dwóch batoników, z których tylko jeden zawierał aspartam. 4 godziny po spożyciu każdego z batoników, uczestnicy mieli określić jakie są ich odczucia - fizyczne i psychiczne. Należy podkreślić, że ani badani, ani naukowcy nie wiedzieli, który baton zawiera słodzik, a który nie.

Na początku badania, osoby, które twierdziły, że pojawia się u nich negatywna reakcja na słodzik wykazywały stres i miały problemy z wyrażeniem swoich emocji. Podczas badania, osoby rzekomo wrażliwe na aspartam, zanotowały u siebie objawy, które miałyby świadczyć o negatywnym wpływie słodzika na ich stan zdrowia. Nie można było jednak jednoznacznie stwierdzić, czy zjadły akurat batonik zawierający słodzik, czy też nie. Również badania krwi i moczu u uczestników nie wykazały żadnych zmian, przez które można byłoby jednoznacznie potwierdzić szkodliwość słodzika.

Dr Sathyapalan skomentował wyniki badania następująco: - Użyliśmy podczas eksperymentu różnych sposobów monitorowania i badania ochotników. Badanie nie wykazuje, aby słodzik w jakikolwiek sposób miał pogarszać stan zdrowia. Wyniki potwierdzają, że nie ma żadnych przeciwwskazań do spożywania pokarmów słodzonych aspartamem.

Opracowała: Paulina Wójcik źródło: ScienceNews.pl  

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI