Nadwaga i otyłość a 10 najczęściej występujących nowotworów

Edukacja żywieniowa

Nadwaga i otyłość zwiększają ryzyko zachorowania na jednego z dziesięciu najczęstszych postaci raka. Naukowcy wyliczyli, że mogą one przyczynić się do ponad 12 tys. przypadków raka każdego roku, tylko w populacji Wielkiej Brytanii. Ostrzegają jednocześnie, że jeśli wskaźnik otyłości będzie nadal wzrastał, liczba ta może zwiększyć się o dodatkowe 3 700 nowotworów diagnozowanych rocznie.

Lekarze często ostrzegają, że nadwaga może zwiększyć ryzyko rozwoju raka, ale najnowsze badania wskazują na postacie choroby, w których ryzyko jest największe.

POLECAMY

Pod przewodnictwem naukowców z London School of Hygiene and Tropical Medicine, zgromadzono dane pięciu milionów osób mieszkających w Wielkiej Brytanii, monitorując ich zdrowie przez okres siedmiu lat.

Stwierdzono, że każde 13-16kg dodatkowej masy, której nabrał przeciętny dorosły, było bezpośrednio związane ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia jednego na sześć nowotworów. W kolejności malejącej były to nowotwory:

  1. trzonu macicy
  2. pęcherzyka żółciowego
  3. nerek
  4. szyjki macicy
  5. tarczycy
  6. białaczka

Ludzie o zwiększonym BMI (wskaźnik masy ciała, obliczany na podstawie wagi i wzrostu) są także bardziej narażeni na rozwój raka wątroby, okrężnicy, jajników oraz pomenopauzalnego raka piersi.

Naukowcy twierdzą, że mimo iż otyłość wiąże się z rozwojem najczęstszych nowotworów - stanowiących 90% wszystkich nowotworów diagnozowanych w Wielkiej Brytanii – niektóre z nich nie wykazały żadnego związku z wagą pacjentów.

Ponadto istnieją pewne dowody, które mogłyby sugerować, że otyłość wiąże się z niższym współczynnikiem zachorowań na raka prostaty.

Przykładowo, ryzyko raka macicy jest znacznie wyższe u osób z wysokim wskaźnikiem BMI, jednak w przypadku innych nowotworów zaobserwowaliśmy mniejszy wzrost ryzyka lub też jego całkowity brak.

- To mówi nam, że BMI musi wpływać na ryzyko zachorowania na raka poprzez szereg różnych procesów, zależnych od samego typu nowotworu - dodaje Tom Stansfeld z Cancer Research w Wielkiej Brytanii.

Utrzymywanie zdrowej wagi zmniejsza ryzyko raka, a najlepszym na to sposobem jest zdrowa, zbilansowana diety i regularne ćwiczenia.

Anna Migdał źródło: ScienceNews.pl  

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI