Mleko może być dobre dla mózgu

Edukacja żywieniowa

Nowe badanie przeprowadzone w Medical Center na University of Kansas sugeruje istnienie związku między spożyciem mleka a poziomem naturalnie występującego w mózgu przeciwutleniacza o nazwie glutation.

Na-Young Choi, profesor neurologii w Medical Center na University of Kansas  i Debra Sullivan profesor dietetyki i żywienia w Medical Center na University of Kansas wspólnie pracowali nad badaniami. Wyniki, które sugerują korzyści z picia mleka dla zdrowia mózgu, zostały opublikowane w  American Journal of Clinical Nutrition.

POLECAMY

- Od dawana wiedziałam, iż mleko jest bardzo ważne dla kości i mięśni – powiedziała Debra Sullivan. - Badanie to sugeruje, że może być ono również ważne dla mózgu.

Zespół Choi zapytał 60 uczestników o ich dietę w dniach, które poprzedzały skany mózgu, wykorzystane później do monitorowania poziomu glutationu - silnego przeciwutleniacza - w mózgu.

Naukowcy odkryli, że uczestnicy, którzy wypili wcześniej mleko mieli wyższy poziom glutationu w mózgach. Jest to ważne, twierdzą naukowcy, ponieważ glutationu może pomóc ograniczyć skutki stresu oksydacyjnego i uszkodzeń spowodowanych przez reaktywne związki chemiczne wytwarzane podczas normalnych procesów zachodzących w mózgu. Stres oksydacyjny związany jest z szeregiem różnych chorób i stanów, w tym z chorobą Alzheimera, chorobą Parkinsona i wieloma innymi schorzeniami.

- Niewielu Amerykanów przestrzega zaleceń żywieniowych dotyczących dziennego spożycia trzech mlecznych porcji - powiedział Sullivan. - Badania wykazały, że osoby starsze, które spożywają trzy zalecane mleczne porcje, mają wyższy poziom glutationu.

źródło: ScienceNews.pl

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI