Mleko Łaciate w opakowaniach blisko natury

Newsy

Troska o naturę na dobre zagościła w naszym życiu. Z coraz większą świadomością segregujemy odpady, szukamy rozwiązań, które pozostawiają po sobie mniejszy ślad węglowy. Marka Łaciate, chcąc dopasować swoje produkty do oczekiwań konsumentów, wprowadza innowacyjne, opakowania kartonowe, które w 89% zostały wykonane z materiałów pochodzących z surowców odnawialnych. Dodatkowo, w całości nadają się do recyklingu. Takie rozwiązanie jest nie tylko przyjazne naturze, ale także ekonomiczne – zużywamy wówczas mniej surowców, a z odzyskanych materiałów powstają nowe przedmioty, które mogą nam służyć przez kolejne lata.

Łaciate – opakowanie blisko natury

Konieczność dbania o nasza planetę i poszukiwanie rozwiązań mających na celu zredukowanie odpadów powstających w wyniku działalności człowieka staje się dziś priorytetem. Coraz więcej producentów stara się postępować według zasady 3R ( z ang. reduce, reuse, recycle), czyli redukcji, powtórnego użycia i recyklingu. Jednak jak podaje Ministerstwo Klimatu, w Polsce aż 44,3% śmieci trafia na wysypiska, a tylko 26% jest poddanych recyklingowi.  Nadawanie drugiego życia odpadom niesie za sobą same pozytywne efekty – powstaje mniej wysypisk, ograniczone zostaje zużycie cennych surowców, oszczędzamy energię i dbamy o nasze środowisko. Do tego wszystkiego możemy przyczynić się już we własnym domu segregując śmieci, czy  wybierając opakowania, które są bardziej przyjazne naszej planecie.

POLECAMY

Spółdzielnia Mleczarska Mlekpol, producent marki Łaciate, stosuje rozwiązania bliższe naturze wprowadzając nowe opakowania swojego mleka. To certyfikowane pod kątem wykorzystywania surowców ze źródeł odnawialnych kartony, które w całości nadają się do recyklingu. Materiały z których zostały stworzone w 89% pochodzą ze źródeł odnawialnych – karton z drzew, a części plastikowe (folia i zakrętka) stworzono na bazie etanolu z trzciny cukrowej. Surowce pochodzą z odnawialnych certyfikowanych plantacji. To uprawy stworzone specjalnie w tym celu, zatem rośliny wykorzystane do wytworzenia opakowań mogą później odrosnąć, wszystko odbywa się na odpowiedzialnie zarządzanych i regularnie kontrolowanych uprawach. Potwierdza to  między innymi certyfikat FSC™. Emisja CO2 pochodząca z produkcji nowych opakowań mleka Łaciate została zredukowana o 19%, w porównaniu ze standardowym kartonem na mleko[1].

Czym wyróżniają się opakowania BLISKO NATURY?

Marka Łaciate postawiła na projekt przyjazny naszej planecie w najlepszym wydaniu. Dzięki wprowadzeniu Tetra Brik® Aseptic 1000 Edge Plantbased LightCap™ 30 Biobased, uniknie produkcji 564 ton tradycyjnego plastiku rocznie[2]. Zastosowanie tych rozwiązań pozostawia mniejszy ślad węglowy niż standardowe opakowanie wykonane z tradycyjnego tworzywa sztucznego, do wytworzenia którego wykorzystywana jest również ropa naftowa. Ponadto, nowa odsłona opakowań może w całości zostać poddana recyklingowi. Po zużyciu produktu opakowanie wystarczy zgnieść i wyrzucić do żółtego pojemnika przeznaczonego na tego typu surowce. Są one następnie wykorzystywane m.in. do produkcji chusteczek papierowych, opakowań zbiorczych czy mebli.

 

[1] źródło: Life Cycle Analysis study conducted by Tetra Pak, certified by the Carton Trust

[2]4 w porównaniu do TBA 1000 E standard, przy 100 mln paczek rocznie

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI