Mleko – chroni przed osteoporozą?

Edukacja żywieniowa

Mleko od zawsze kojarzone jest ze zdrowiem, wspomaganiem prawidłowego wzrostu dzieci oraz naturalnym źródłem wapnia, którego potrzebują nasze kości. Jak się okazuje, picie mleka nie zawsze wychodzi na dobre.

POLECAMY

Skutki picia mleka nie zawsze muszą być pozytywne

Badania opublikowane niedawno w Natural News oraz The British Medicine Journal pokazują, że spożywanie mleka wcale nie chroni przed zrzeszotowieniem i łamliwością kości - dolegliwościami częstymi przy osteoporozie. Sześć na dziesięć przypadków tej choroby dotyka kobiet. Na całym świecie na osteoporozę choruje blisko 200 milionów ludzi, głównie z Europy, Ameryki Północnej i Japonii. Żeby sprawdzić, jak konsumowanie nabiału przekłada się na zdrowie organizmu, naukowcy zbadali grupę mieszkańców Szwecji, kraju przodującego w Europie pod względem poziomu spożycia mleka na mieszkańca.

Kiedy mleko szkodzi?

Wyniki przeprowadzonych w Szwecji badań pokazały, że spożywanie mleka wcale nie zapobiega łamliwości kości. Wykazały również korelację między częstym spożywaniem mleka i długością życia. Zarówno i mężczyźni, którzy pili co najmniej trzy szklanki mleka dziennie, byli narażeni na śmierć wskutek niewydolności serca i o połowę bardziej narażeni na zachorowanie na raka niż badani, którzy pili tylko jedną szklankę mleka dziennie.

Szkodliwy cukier mlekowy

Naukowcy są zgodni co do tego, że dla zdrowia szkodliwy jest zwłaszcza cukier zawarty w mleku. Produkowana przez nasze organizmy D-galaktoza rozbija cukier mlekowy, co powoduje degenerację neuronów, zapalenia oraz obniżoną odpowiedź immunologiczną organizmu.

Mleko zdrowo sfermentowane

Jak twierdzą badacze, pomocne w walce z osteoporozą są produkty mleczne powstałe wskutek fermentacji, czyli: sery, jogurty, masło oraz śmietana. Spożywające te produkty badane kobiety znacznie rzadziej doświadczały skutków osłabienia struktury kości niż kobiety, które unikały mlecznych przetworów.

źródło: ScienceNews.pl  

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI