Dołącz do czytelników
Brak wyników

Edukacja żywieniowa

21 lipca 2014

Kwasy tłuszczowe Omega-3 mogą poprawić kondycję stawów

0 410

Kwasy tłuszczowe Omega-3 mogą poprawić zdrowie stawów, oraz zmniejszyć ryzyko wystąpienia i nasilenia zapalenia stawów, sugerują badania przeprowadzone przez naukowców z Duke University. Wyniki sugerują, że wbrew wcześniejszym przekonaniom, pewne rodzaje tłuszczów, które wchodzą w skład diety mogą mieć większy wpływ na wystąpienie zapalenia stawów, niż rzeczywista waga danej osoby. - Nasze wyniki sugerują, że czynniki dietetyczne odgrywają bardziej znaczącą rolę niż czynniki mechaniczne, w zależności między otyłością a chorobą zwyrodnieniową stawów - twierdzi Farshid Guilak, współautor badań.

Co jesz, a nie ile ważysz

Wcześniejsze badania wykazały, że otyłość jest głównym czynnikiem ryzyka choroby zwyrodnieniowej stawów, zaburzenia charakteryzującego się degradacją stawów, powszechnie znanego jako "zapalenie stawów". Dotychczas naukowcy utrzymywali, że im większy ciężar ciała, tym szybsze zużycie stawów. Jednak hipoteza ta nie wyjaśniała zapalenia stawów dłoni, nieobciążonych przecież wielką wagą, a tak powszechnie występujących. Badania przeprowadzono na myszach. Część z nich miała dietę bogatą w tłuszcze nasycone, inna w kwasy omega-6 lub dietę o wysokiej zawartości kwasów omega-6 z dodatkiem małej ilości omega-3. Zdrowa dieta powinna zawierać mniej więcej równe proporcje tych kwasów. Naukowcy wierzą jednak, że obecnie na Zachodzie spożywa się zbyt dużo nasyconych tłuszczów omega-6, a za mało omega-3.

Omega-3 na szybsze leczenie

Badacze nie stwierdzili związku pomiędzy masą ciała i stawów. Odkryli za to, że kwasy tłuszczowe omega-3 mogą wyeliminować szkodliwe skutki otyłości. Ponadto myszy, których dieta była bogatsza w te tłuszcze, szybciej wracały do zdrowia. Badania sfinansowane przez National Institutes of Health w Kalifornii pokazały, że kwasy omega-3 mają potencjał zostać środkami przeciwzapalnymi, w walce z chorobami układów krążenia i stawów. Są one również ważne dla prawidłowego funkcjonowania mózgu, szczególnie dla jego rozwoju u niemowląt i dzieci. Mają także wpływ na nasz nastrój i funkcje poznawcze. źródło: ScienceNews.pl

Przypisy