Kwasy omega-3 mogą pomóc dzieciom z ADHD

Edukacja żywieniowa

Suplementy kwasów tłuszczowych omega-3 i -6 mogą pomóc dzieciom i młodzieży, którzy mają pewien rodzaj ADHD. Są to wyniki pracy doktorskiej na Akademii Sahlgrenska na Uniwersytecie w Göteborgu. Lekarze sugerują także, że specjalny program szkoleń poznawczych może poprawić zachowanie problemów u dzieci z ADHD.

ADHD jest zaburzeniem, które wiąże się z trudnościami w kontroli impulsów i temperamentu. Istnieją różne rodzaje ADHD, gdzie zaburzenia uwagi, nadpobudliwość i impulsywność mają różne stopnie znaczenia. ADHD jest często traktowane lekami pobudzającymi, które są skuteczne dla większości, ale nie dla wszystkich.

POLECAMY

W badaniu 75 dzieciom i młodzieży z ADHD, podano albo kwasy tłuszczowe omega 3 i 6 lub placebo, przez okres trzech miesięcy. Następnie podano im omega-3 i -6 w ciągu trzech miesięcy. Badanie przeprowadzono podwójnie ślepą próbą, co oznacza, że ani naukowcy, ani uczestnicy nie mogli dowiedzieć się, czy dostali aktywne kapsułki.

- Dla grupy jako całości, nie widzę znacznej poprawy, ale u 35 procent dzieci i młodzieży, którzy mają nieuważny podtyp ADHD nazywany ADD, objawy poprawiły się tak bardzo, że możemy mówić o istotnej klinicznie poprawie - mówi Mats Johnson, doktorant w Akademii Sahlgrenska na Uniwersytecie w Göteborgu.

Poziom kwasów tłuszczowych omega 3 i omega 6 mierzono również w próbkach krwi, gdzie ci, którzy mieli wyraźną poprawę objawów mieli także lepszą równowagę między stężeniem we krwi tych dwóch kwasów tłuszczowych. Dzięki tej metodzie dzieci i rodzina otrzymują pomoc w kontrolowaniu zdolności poznawczych i rozwiązywania problematycznych sytuacji.

- Nasze badanie CPS w leczeniu ADHD i ODD jest pierwszym w Szwecji. Wszystkie rodziny w naszym badaniu zakończyły leczenie, a połowa z nich doświadczyła dużej lub bardzo dużej poprawy problemów behawioralnych - mówi Mats Johnson.

źródło: ScienceNews.pl

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI