Kurkuma poprawia pamięć!

Edukacja żywieniowa

Kurkuma to przyprawa znana od czasów starożytnych, zwłaszcza w Azji Południowo-Wschodniej. Według australijskich i tajwańskich naukowców z Monash University w Melbourne oraz z kilku tajwańskich instytutów, spożycie zaledwie jednego grama dziennie, powoduje krótkotrwałe poprawy pamięci u osób, które są predysponowani na utraty pamięci. Badania zostały opublikowane w Azji w Urzędowym of Clinical Nutrition.

POLECAMY

Kurkuma jest ważnym elementem tradycyjnej kuchni azjatyckiej i systemów leczniczych. Jest to kluczowy składnik niezwykle popularnego w Azji curry, kurkuma nadaje mu żółty kolor.

Do nowych badań włączono wspomnienia osób pracujących w wieku powyżej 60 lat, u których zdiagnozowano stan przed cukrzycowy – który jest ściśle powiązany z utratą pamięci. Uczestnikom podawano na  śniadanie biały chleb z dodatkiem jednego grama kurkumy. Badania przeprowadzano zarówno przed posiłkiem i po nim. - Odkryliśmy, że ten niewielki dodatek do śniadania poprawia pamięć, która pracuje ponad sześć godzin dłużej i intensywniej niż wcześniej - powiedział naukowiec Mark Wahlqvist.

Według ekspertów w dziedzinie zdrowia, starzenie się społeczeństwa skutkuje wzrostem utraty pamięci, w tym cukrzycy i demencji. Naukowcy sugerują, że wczesna interwencja, w tym dodanie do codziennej diety kurkumę, może zmniejszyć częstość występowania tych chorób i  ich negatywnych skutków, które z czasem będą się rozwijać - Pamięć robocza jest powszechnie uważana za jedną z najważniejszych zdolności umysłowych, odpowiedzialna jest za zdolności poznawcze, takie jak planowanie, rozwiązywanie problemów i rozumowanie - dodaje Wahlqvist.

Kurkuma posiada również inne właściwości, które odkryli w 2009 roku naukowcy z Duke University. Odkryli oni, że kurkumina spowodowała zmiany w mózgu, które przeciwdziałały niektórym chorobom takim jak Alzheimer i demencja. - Jeśli masz dobrą dietę i uprawiasz sport, to regularne spożycie curry  może pomóc w zapobieganiu demencji - powiedział naukowiec Murali Doraiswamy.

Poza tym, badania wykazały różnorodne korzyści z regularnego spożywania kurkumy, takie jak redukcja tłuszczu, poprawa pracy serca oraz właściwości zapobiegające rakowi. Kurkumina najlepiej wchłania się spożywana bez dodatków.

Damian Nejman źródło: ScienceNews.pl  

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI