Dołącz do czytelników
Brak wyników

Edukacja żywieniowa

23 listopada 2017

Krótka historia kanapki

0 515

Hrabia i jego kanapka

Prototypy kanapek powstały podobno w czasach, kiedy jeszcze nie znano chleba przypominającego ten dzisiejszy. Ich wynalezienie jest przypisywane rabinowi Hillelowi Starszemu żyjącemu w I w. p.n.e. Duchowny miał umieścić między dwoma kawałkami macy: paschalną jagnięcinę, jabłka, przyprawy, wino oraz orzechy. Niektórzy jednak wskazują, że potrawy podobne do kanapek spożywano już w czasach neolitu, czyli kilka tysięcy lat przed tym zanim Hillel Starszy umieścił stworzoną przez siebie mieszankę pomiędzy kawałkami macy.

POLECAMY

 

Droga na stoły

Kanapkę, jaką znamy dzisiaj, wymyślił hrabia John Montagu. Co ciekawe, jej angielska nazwa wywodzi się od położonego na południowym-wschodzie Wielkiej Brytanii angielskiego miasteczka, w którym mieszkał ów hrabia Sandwich. Z kolei polskie słowo „kanapka” ma pochodzić od francuskiego „canapé”, które oznacza zarówno kanapę, jak i kanapkę. Podobno Francuzi nazwali ją tak jak mebel, ponieważ gdy układano na bułce plastry szynki, to skojarzyły się im z poduszkami leżącymi na sofie. Kanapki stały się szczególnie popularne po wynalezieniu chleba krojonego, który zaczęto sprzedawać w piekarniach na przełomie XIX i XX wieku. Dziś trudno sobie wyobrazić dzień bez kanapki. To uniwersalny przysmak, który daje wiele możliwości „aranżacji” i co ważne, można go szybko zrobić i zabrać ze sobą w dowolne miejsce.

 

Serce kanapki:chleb

Dzisiejsza kanapka odzwierciedla styl życia i potrzeby współczesnego konsumenta, a jej podstawą jest odpowiednie pieczywo. Różnorodność chlebów dostępnych na rynku spowodowała, że nie zawsze wybór określonego gatunku pieczywa jest prosty. Jednym z istotnych kryteriów, którymi dobrze kierować się przy jego wyborze, może być rodzaj mąki z której został zrobiony, dodatek produktów funkcjonalnych wpływających na walory odżywcze i smakowe czy krótka, przejrzysta etykieta.

 

Chleb 3 PraKłosy

Przykładem pieczywa łączącego nietuzinowy smak z wartościami odżywczymi, jest obecny na rynku chleb 3 PraKłosy, zawierający między innymi pszenicę orkisz, samopszę oraz nasiona szałwii hiszpańskiej (Salvia hispanica). Zarówno orkisz, jak i samopsza to stare odmiany pszenicy. Nasiona chia są gatunkiem szałwii hiszpańskiej. Warto dodawać je do swojego dziennego jadłospisu ze względu na obecność nienasyconych kwasów tłuszczowych z grupy omega-3. Co ważne, chleb 3 PraKłosy to produkt Clean Label. Oznacza to, że nie zawiera polepszaczy, wzmacniaczy smaku oraz „słynnych” E dodatków. To pyszne pieczywo mieszane o pełnym aromacie i dużej porowatości będące doskonałym źródłem białka i błonnika.

Wartość odżywcza 100 g pieczywa 3 PraKłosy: wartość energetyczna 1136 kJ/ 269 kcal, tłuszcz 3,0 g w tym kwasy tłuszczowe nasycone 0,6 g, węglowodany 46 g w tym cukry 1,3 g, błonnik 4,9 g, białko 12 g, sól 1,7 g.

Pytaj o chleb 3 PraKłosy w dobrych piekarniach!

Autor:

Aneta Banaszak pasjonatka zdrowego żywienia, hobbystycznie tropiąca ciekawostki związana z historią jedzenia. 

Przypisy