Kolor sałaty wskazuje z jaką szybkością działają zawarte w niej antyoksydanty

Edukacja żywieniowa

Sałata jest jednym z najpopularniejszych warzyw w diecie śródziemnomorskiej. Jedzenie sałaty, jest wielkim pożytkiem dla zdrowia, z uwagi na zawarte w niej antyoksydanty. Okazuje się jednak, że w zależności od rodzaju sałaty, różni się także działanie antyoksydantów w niej zawartych na nasz organizm.

Według badań przeprowadzonych przez Usue Parez-Lopez kolor liści sałaty, wskazuje na szybkość, z jaką działają zawarte w niej antyoksydanty. Sałata o zielonych liściach, zawiera antyoksydanty, które charakteryzują się powolnym działaniem, z kolei w sałacie o czerwonych liściach, zawarta substancja działa o wiele szybciej. Eksperyment badaczki opisany został na łamach the Journal of Agricultural and Food Chemistry.

POLECAMY

Przeciwutleniacze zawarte w sałacie chronią nasz organizm przed niepożądanym działaniem wolnych rodników. Bakterie te uszkadzają nasze komórki i generują różnego rodzaju choroby. Dzięki związkom takim jak kwasy fenolowe, flawonoidy, antocyjany czy witaminy A i C, zawarte w sałacie, pozostajemy zdrowi i odporni na choroby.

Zielone, zielono-czerwone i czerwone liście

Eksperyment rozpoczął się w 2011 roku na Uniwersytecie w Pizie we Włoszech. Dzięki specjalnej metodzie zbadano substancje zawarte w sałatach zielonej – Batavia, czerwono-zielonej – Marvel of Four Seasons i czerwonej – Oak Leaf. Po zbadaniu wszystkich roślin, okazało się, że sałata o zielonych liściach zawiera antyoksydanty rozpuszczalne w wodzie, które działały z małą szybkością, natomiast związki zawarte w sałacie o czerwonych liściach, wykazywały o wiele szybsze działanie. Sałata z liścmi barwy czerwono-zielonej zawierała różne rodzaje antyoksydantów – zarówno te działające szybko jak i te działające powoli.

Jak podkreśla Dr Perez-Lopez, fakt że istnieją różne rodzaje antyoksydantów o różnej szybkości działania, nie oznacza, że powinniśmy wybierać tylko te, które mają najszybszy okres działania. Powinniśmy mieszać ze sobą różne rodzaje sałat, aby uzyskać najlepszy efekt – w ten sposób antyoksydanty zawarte w czerwonej sałacie działają szybciej, po czym uaktywniają się antyoksydanty zawarte w sałacie zielonej, przez co wydłuża się czas, w którym nasze ciało jest chronione przez ich działanie.

Obecnie naukowcy pracują nad ulepszeniem antyoksydantów zawartych w sałatach, aby zwiększyć ich efektywność. Antyoksydanty w roślinach są ich naturalną ochroną, dlatego naukowcy narażają sałaty na różne bodźce – np. podlewają ją wodą z solą, narażają na intensywniejsze oświetlenie lub na większe stężenie CO2 w powietrzu. Roślina w ten sposób, aby zwalczyć niekorzystny bodziec zwiększa swoją naturalną ochronę, przez produkowanie wysokiej jakości antyoksydantów.

Dr Perez-Lopez podkreśla, że rośliny są narażane na bodźce krótkotrwałe. Nie jest bowiem pożądane, aby zmniejszyły swój wzrost, lecz aby zwiększyły produkcję i jakość antyoksydantów.

Opracowała: Paulina Wójcik źródło: ScienceNews.pl

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI